Yaptırımların hedefi Erdoğan

ABD Hazine Bakanlığı, Başkan Trump'ın kararnamesiyle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e yaptırım kararını ' Global Magnitsky Act' 'Küresel Magnitsky Yasası'na göre aldı.

Magnitsky Yasası, 2009 yılında Rusya'ya en büyük yabancı yatırımı yapan Amerikan 'Hermitage Capital Şirketi'ni savunan Rus avukat Sergey Magnitski'nin yapılan yolsuzluğu ortaya çıkarması üzerine cezalandırılıp gözaltına alındığı hapishanede işkenceyle öldürülmesiyle, 2012 yılında ABD Kongresi'nde Magnitsky adına bir yasa kabul edildi.

Yasa önce 2017'de Rusya Devlet Başkanı Putin'in yakınındaki 49 işadamı ve bürokrata uygulandı.

Hazine Bakanlığı geçen ayda yasayı Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega ve eşinin yakınlarına uyguladı.

Nikaragua’da demokratik reform isteyen 300'den fazla insanın hayatını kaybettiği halka karşı şiddet kullanan 3 bürokratı Magnitsky Yasası yaptırım kapsamına aldı.

Hazine Bakanlığı, yasayı üçüncü olarak Erdoğan Yönetimi’ne uyguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabinesinin iki bakanını Rahip Brunson'ın serbest bırakılmadığı gerekçesiyle yaptırım listesine koydu.

Yasada öncelik insan hakları ihlalleri ve yolsuzluğa ayrılmış. Yaptırımlar bu kapsamda değerlendiriliyor.

Hazine Bakanlığı'na bağlı kısa adı OFAC olan Yabancı Malların Kontrolü Ofisi, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu rahip Brunson’ın gözaltı ve tutukluluk sürecinde yönetici rol oynadıkları gerekçesiyle hedef tahtasına koydu.

Hazine'nin açıklamasında şöyle deniyor:
'Bu resmi yetkililer, Türkiye’nin ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlu olan Türk hükümetinde yönetici pozisyonlara sahiptir ve Hazine’nin Evrensel Magnitsky Yasası’ndan aldığı otoriteye dayananan, “İnsan Hakkı İhlalleri ve Yolsuzluğa Karışan Şahısların Mal Varlıklarının Dondurulması”nı 13818 nolu Başkanlık Kararı uyarınca hedef alınmışlardır.

Hazineye göre, mahkemenin elinde hiç bir kanıt yoktu.

Açıklamada Gül ve Soylu için verilen yaptırım kararına gerekçesi olarak şöyle deniyor:

'Bakanlığa bağlı kişilerin ciddi insan hakları ihlallerine liderlik ettikleri için', ABD yargı yetkisi kapsamındaki mülkü veya mülkiyeti ve bu mal varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirleri donduruldu.

Ayrıca ABD vatandaşlarıyla işlem yapmaları yasaklanmıştır.

Bakanlar Gül ve Soylu 'Brunson' gerekçesiyle 2012 yılında ABD Kongresi'nde kabul edilen Magnitsky yaptırım kapsamına alınırken, açıklamalar hedefin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu gösteriyor.

Başkan Yardımcısı Mike Pence, doğrudan Erdoğan'ı hedef alan bir twitter hesabından bir açıklama yaptı:

'Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk hükümeti Rahip Bruson'u salıverip, bu masum inanç adamının ABD'ye dönüşüne kadar da yaptırımlar devam edecek' dedi.

Yaptırımlar devam eder mi, başka isimlere, uzanır mı?

Halkbank’a verilecek ceza  dahil, ekonomik yaptırımlar ve başka isimlere de uzanacağı konuşuluyor.

Bu arada Trump ve Pence önümüzdeki Kasım ayında yapılacak Kongre seçimlerinde Senato ve Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçi çoğunluğu Demokratlara kaptırmak istemiyor.

Pence'in de mensup olduğu Brunson'un mezhebi 'Evangelist'lerin oyuna ihtiyacı var.

Magnitsky Yasası kendi versiyonlarıyla AB ülkelerinde de uygulanıyor.

İngiltere’de geçtiğimiz günler benzer bir yasayı kabul etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar
SON YAZILAR