Yeşil alana rant dozeri: ÇEVRE BAKANLIĞI’NDAN BETONA ‘YEŞİL IŞIK’

Yeşil alana rant dozeri: ÇEVRE BAKANLIĞI’NDAN BETONA ‘YEŞİL IŞIK’

Kentsel dönüşüm kapsamında hak sahiplerinin park yapılması için Hazine’ye terk ettiği 7 dönümlük parsel imar değişikliğiyle ‘konut ve ticaret alanına’ çevrildi. İtiraz dilekçesi üzerine düzeltilen plan, ikinci kez yeşil alandan çıkarıldı

Hava Asal / Karar

Yargıya taşınan kararla ilgili süreç devam ederken şantiyede çalışma başlayınca ‘rant’ tepkileri yükseldi: O kepçeler anayasal hakkı çiğniyor.

Kadıköy Fikirtepe’de kentsel dönüşüm kapsamında projelendirilen 20 dönümlük alanın 7 dönümü park için Hazine’ye bırakıldı. Ancak tüm mahallenin kullanımı için ayrılan alana tek bir ağaç dahi dikilmedi. Çevre Bakanlığı geçen şubatta plan notlarını değiştirerek bölgeyi konut ve ticaret alanına çevirdi. İtiraz üzerine ‘düzeltilen’ planın haziranda eski haline çevrilip alanın da Emlak Konut üzerinden 133 milyon TL’ye satıldığı öne sürüldü.


‘PLAN DEĞİŞİKLİĞİYLE ANAYASA İHLAL EDİLİYOR RANT YARATILMAYA ÇALIŞILIYOR’

Hak sahiplerinin konuyu Danıştay’a taşımasına ve ‘yürütmeyi durdurma’ kararı bulunmasına rağmen park alanında inşaat başladı. KARAR yazarı ve hukukçu Figen Çalıkuşu “Yeşil alan başka bir imar parseline dönüştürülemez. Bu anayasa ihlali. Mesele rant yaratma gayreti” dedi. TMMOB İstanbul Büyükkent Şube Başkanı Esin Köymen de “Burada 8’de 8 kusur söz konusu. Dava kazanılırsa benzer durumdaki mağdurlar için önemli emsal olur” diye konuştu.

Hava Asal'ın haberinin devamı için lütfen linki tıklayınız
 

Önceki ve Sonraki Haberler
Ekoloji