YGS: Ezberci, eleyici, adaletsiz sistemin adıdır

YGS: Ezberci, eleyici, adaletsiz sistemin adıdır

YGS: Ezberci, eleyici, adaletsiz sistemin ad... Cemal Çağlı12 Mart Pazar günü 2 milyon 265 bin 902 aday YGS'ye (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) ?girecek. Bir kısmı elenecek, bir kısmı 2 yıllık bir yüksek okula,bir kısmı da ikinci sınav olan LYS'ye girmeye hak kazanacak. Kimin...

Cemal Çağlı

12 Mart Pazar günü 2 milyon 265 bin 902 aday YGS'ye (Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı) ?girecek. Bir kısmı elenecek, bir kısmı 2 yıllık bir yüksek okula,bir kısmı da ikinci sınav olan LYS'ye girmeye hak kazanacak. 

Kimin eleneceği, kimlerin elenmeyeceği önceden az çok bilinen bir sınavın, gençlerin ruhsal yapılarında açtığı/açacağı yaraların boyutu ve derinliği hakkında yarım yüzyıldır çok şeyler yazıldı, söylendi. Yazılan yazıldığıyla, söylenen söylendiğiyle hafızalarımızda kazılı  kaldı; ama amacı eleme, yöntemi ezberci, ölçmesi adaletsiz  olan  seçme ve yerleştirme sınavı yaşamaya devam ediyor;öğrenciyi ezerek, en güzel yıllarını çalarak… 

Aileler niye çocuklarını özel liselere ?göndermekle yetinmeyip, özel dershanelere, özel kurslara göndermek zorunda?kalıyor ? 

Merkezine bilgiyi koyan, öğrenciyi nesneye dönüştüren bu sistem, neden insan merkezli bir eğitimden her geçen gün biraz daha uzaklaşıyor ? 

Bu eleme ve sıralama işini daha kolay bir sistemle yapması mümkünken neden zorlaştırarak; yaralayarak, paralayarak, ruhsal yapısını bozarak, aileleri eşitsiz bir yarışa sürükleyerek bu sorunu çözmeye çalışıyor ? 

Çünkü, temel kavramlarla  düşünmeyi öğretmek? ve temel kavramları kullanarak problem çözme yetisini geliştirmek yerine; olayı karmaşıklaştırarak, zorlaştırarak güçlü bir pazar yaratmak; aynı zamanda emekçi ailelerin çocuklarını, varsıl aile çocuklarıyla rekabet edemeyecek konuma düşürmek istiyor. ?Öyle ya, ekonomik gücü yeterli olan aileler çocuklarını hem özel bir liseye gönderebilir , hem de özel kurslarla açığı kapatır. Ya gücü olmayanlar ne yapsın? 

Onlar da kaderlerine razı olsun, azla yetinsin! 

Sınav sistemi devletin masumane bir uygulaması olmayıp, kapitalist sistemin daha fazla sömürmek ve kazanmak için oluşturduğu bir ekonomik modeldir. 

Devletin halkına sunmak zorunda olduğu eğitim hakkını yoğun özelleştirmelere giderek, adım başı özel okulların, üniversitelerin açılmasını teşvik ederek, aslî görevi olan eğitim alanından hızla çıkmak istemesinin altında yatan neden: Daha fazla sömürü ve kâr hırsıdır. 

Bu çağdışı eğitim sistemi öğrenciyi de, veliyi de , biz öğretmenleri de psikopat yaptı. Değim yerindeyse eğitmeyip delirtti, düşünmek yerine inekleyen robotlara dönüştürdü. 

Öğrenciler, kuru bilgileri taşımaktan kamburları çıktı; ezberlemekten algıları düştü, ödev yapmaktan sosyal faaliyetlerini yapamaz oldular; tekdüze yaşamaktan yaşam coşkularını yitirdiler. 

Öte yandan eğitim, her geçen gün biraz daha siyasallaşarak cemaatlerin denetimine ve hizmetine girdi. Özellikle son 15 yılda ölçme değerlendirme sınavları güvenirliğini yitirdi, sorular çalındı, devleti ele geçiren ırkçı-gerici-cinsiyetçi  zihniyet, dindar ve kindar nesiller yetiştirmek uğruna eğitimi feda ettiler.  

15 Temmuz darbe girişiminden sonra da olağanüstü hal yasasını kullanarak, KHK'lar (Kanun Hükmünde Kararname) eliyle demokratik,bilimsel,özerk üniver-siteleri savunan akademisyenleri tasfiye ettiler, üniversiteleri üniversite olmaktan çıkardılar.  

İşte gecelerini gündüzlerine katarak sınava hazırlanan çocuklarımız böyle bir ortamda girecekler sınava.  

Nasıl güveneceğiz bu sınavın sağlıklı ve güvenilir bir sınav olacağına? 

ÖSYM ne kadar bağımsız, sınav ne kadar bilimsel, ne kadar adaletli?  

Peki, yaşamı yaşanmaz kılan bu sistemden kurtulmanın yolu yok mudur ?? 

Elbette vardır ve bunun adı: Demokratik bir ülkede demokratik,laik eğitimdir. 

Bir başka değişle:Eğitim içinde üretim, üretim içinde eğitim. 

Sevgili öğrencilere bir çift sözüm olacak: Temel kavramlarla düşünebiliyorsanız, neden, niçin, nasıl sorularını sorabiliyorsanız ve de kendinize güveniyor-sanız, yapılacak  sınavdan korkmanın hiç bir anlamı yoktur. Ellerinizi , kollarınızı sallaya sallaya girin sınava, çözün soruları ve çıkın. 

Unutmayın! Başarısız olan  sizler değil, sizlere bilimsel , demokratik,laik eğitimi çok gören bu çağdışı  eğitim sistemidir.   

Gençlerimizin sınavlarla kuşatılıp, yaşama sevinçlerinin yok edilmediği, demokratik,laik,özgürlükçü bir eğitim sisteminin yaşama geçtiği günleri birlikte  yaşamak umuduyla, sınava girecek tüm gençlere başarılar diliyorum.  

"YGS: Ezberci, eleyici, adaletsiz sistemin adıdır" haberi, 11 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır. 11 Mart 2017 tarihinde de güncellenmiştir. ABC Kritik kategorisi altında bulunan YGS: Ezberci, eleyici, adaletsiz sistemin adıdır haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. YGS: Ezberci, eleyici, adaletsiz sistemin adıdır 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. ABC Kritik konusunda 25 Şubat 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 03:32 Bu besinle beyninizi korumaya alabilirsiniz
 2. 03:27 MHP standını ziyaret edip başarılar dilemek isteyen İmamoğlu'nun üstüne yürüdüler
 3. 03:16 Ekmeği sıcak yemek bağırsak sağlığı açısından tehlikeli!
 4. 02:03 Zorunlu trafik sigortası yaptıranlar dikkat: Poliçe mağduru olmayın!
 5. 01:55 ABD, Husilere ait gemisavar füzesini etkisiz hale getirdi!
 6. 01:50 Hizbullah İsrail'e füze saldırısı gerçekleştirdi!
 7. 01:46 İzmir'de motosiklet kazası: Kafa kafaya çarpışma sonucu iki genç yaralandı!
 8. 01:44 Netanyahu, Refah'a yönelik saldırı planını onaylamak için bu hafta başında kabineyi toplayacak
 9. 01:39 Galatasaray, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye sert istifa çağrısı yaptı!
 10. 01:35 Papa'nın çocuk istismarını göz ardı ettiği iddiası: Başpiskoposun istifasını kabul etti
 11. 01:30 Portakaldan 8 kat daha fazla C vitamini içeriyor!
 12. 01:17 Husiler, ABD ve İngiltere'nin Sana'ya hava saldırıları düzenlediklerini duyurdu
 13. 00:04 Kredi kartı sahiplerini üzen haber: Bir yeni düzenleme daha yolda!
 14. 23:47 Yavaş: “Hükmetmek için değil, hizmet etmek için geldik”
 15. 22:52 İsmail Kartal; Eline çarptı net penaltı. Zaten eline çarpmasa arkada ben vuracaktım!
 16. 22:49 Volkan Demirel: “Önümüzdeki maça odaklanmamız gerekiyor” diyerek konuştu!
 17. 22:39 Navalni'nin cesedinin annesine teslim edildiği bildirildi
 18. 22:23 Ziraat Bankası tek koşulla 7.500 TL hediye ediyor! Sadece SMS atmak yeterli: İşte detaylar
 19. 22:13 Sağlıkta Yeni Kanun Teklifi Kabul Edildi!
 20. 22:07 Konyaspor Teknik Direktörü Omerovic: "Bu tip maçlarda ancak tek yürek bir takım kazanır"
ABC Kritik Haberleri