Yıldırım: Örgütle hasbelkader ilişki içinde olanları ayırmalıyız

Yıldırım: Örgütle hasbelkader ilişki içinde olanları ayırmalıyız

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde medya temsilcileri ile bir araya geldi. Başbakan Yıldırım açıklamasında, darbe girişiminde bilfiil görev almamış, fakat arka planında görev almış veya yıllardan beri bu altyapının...

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde medya temsilcileri ile bir araya geldi. 

Başbakan Yıldırım açıklamasında, darbe girişiminde bilfiil görev almamış, fakat arka planında görev almış veya yıllardan beri bu altyapının hazırlanmasında aktif katkısı olmuş bütün herkesin çok titiz bir çalışmayla belirlenip adalete teslim edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Tespit noktasında da zorlukların olduğu malum. Peki ne yapacağız? Biz belirli kriterleri ortaya koyduk. Bu örgütle irtibatı kendi isteğiyle, kendi azmiyle olanlarla, hasbelkader burayla ilişki içinde olmuş olanları birbirinden ayırmamız gerektiğini düşünüyorum." ifadesini kullandı.  

Yıldırım, "Siyasi partiler, başta Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi olmak üzere burada çok net duruş ortaya koydular, darbeden, tanktan, tüfekten yana değil demokrasiden yana bir dayanışma içine girdiler. Bizi hemen aradılar, desteklerini verdiler hatta bu süreçte, darbe girişiminden sonra devam etti. 'Biz bunu, bu birlikteliği gözümüz gibi koruyacağız' diye milyonlara taahhüdümüz var. Hakikaten bunu korumak zorundayız. Buna ihtiyacımız var. Toplumun kenetlenmesi, bir beraber olması, hem içeride hem dışarıda ülkemiz hakkında iyi düşünmeyenlere çok önemli cevap niteliği taşıyor." dedi. 

KAMUDA 76 BİN 597 KİŞİ AÇIĞA ALINDI 

Başbakan Yıldırım, "Açığa alınan 76 bin 597 kişi. Memuriyetten çıkartılan 4 bin 897 kişi. Bunların 3 binden fazlası asker, bir kısmı hakim, bir kısmı da sivil memur. Hem açığa alınanlar hem de memuriyetten çıkartılanların toplamı 81 bin 494 kişi." diye konuştu. 

50 BİNİN ÜZERİNDE İSİM VAR 

Yıldırım, "Bunların kendi kurdukları iletişim ağları var, özel. Yani hiç kimsenin kullanmadığı bir iletişim altyapısı kurmuşlar. O iletişim altyapısında 50 binin üzerinde isim var. Bunların üzerine gidiliyor." Dedi. 

Yıldırım ayrıca 17-25 Aralık sonrası örgütle bağını kesmeyen şirketleri MASAK inceleneceğini söyledi.

'JOE BİDEN TÜRKİYE'YE GELİYOR'

Yıldırım, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin yanı sıra Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın da 24 Ağustos'ta Türkiye'ye geleceğini açıkladı.  15 Temmuz'dan sonra ABD'nin tutumu daha iyi ve harekete geçtiler' diyen Yıldırım, 'Fethullah Gülen'in teslim edilmesinden başka ABD ile bir uzlaşmamız olamaz' ifadelerini kullandı.

Başbakan'ın değindiği konu başlıkları ise şu şekilde:

14 AĞUSTOS: Örgütün kendi sempatizanlarını diri tutma meselesi.  Herhangi bir tereddüdümüz yok.

RUSYA İLE İLİŞKİLER: Suriye konusunda 6 ay içerisinde yeni gelişmeler yaşanabilir.

ASKERLİK SÜRESİ: Şu an böyle bir çalışmamız yok. Askerlik süresinin düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Politika