YSK ve TBMM'ye Demirtaş başvurusu

YSK ve TBMM'ye Demirtaş başvurusu

Selahattin Demirtaş’ın diğer cumhurbaşkanı adayları gibi eşit koşullarda seçim hazırlıklarını yapması talebiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve TBMM’ye başvuru yapmaya hazırlanıyor. Başvuruda, YSK’nın seçimlerin eşit...

Selahattin Demirtaş’ın diğer cumhurbaşkanı adayları gibi eşit koşullarda seçim hazırlıklarını yapması talebiyle Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ve TBMM’ye başvuru yapmaya hazırlanıyor. Başvuruda, YSK’nın seçimlerin eşit koşullarda gerçekleşmesini sağlama yükümlülüğü bulunduğuna atıf yapılarak, Demirtaş’ın cezaevi koşullarında olmaması ve kampanya döneminde diğer adaylar gibi serbest olması gerektiği ifade edilecek.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre YSK’nın kesin cumhurbaşkanı aday listesi dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Kesin listede yer alan Demirtaş, Türkiye tarihinde de ilk kez cezaevinden bir kişi resmen cumhurbaşkanı adayı oldu.

YSK’YA BAŞVURU TBMM ’YE DİLEKÇE
HDP, Demirtaş’ın adaylığının kesinleşmesinin ardından hem YSK hem de TBMM’ye başvuru yapmaya hazırlanıyor. Buna göre HDP, seçimlerin eşit koşullarda yapılması konusunda yasal yükümlülüğü bulunan YSK’ya başvuru yaparak Demirtaş’ın diğer adaylar gibi kampanyasını yürütmesi gerektiği; bu doğrultuda serbest kalması talebiyle bir başvuru yapacak. HDP aynı zamanda TBMM Başkanlığı’na da HDP Meclis grubunun adayı Demirtaş’ın serbest kalması gerektiği yönünde bir dilekçe verecek.

HDP’nin ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın seçim bildirgeleri Ankara’da kamuoyuna duyurulacak. Bildirgelerde, hem cumhurbaşkanı seçimi hem de milletvekili seçimi hususunda ortak vaatlerin öne çıkarılacağı ve birbirini tamamlayan bir yapıda olacağı belirtiliyor. Bu kapsamda seçim kampanyalarının da bir arada ortak yürütüleceği ve kampanyaların birbiriyle tutarlı olacağı kaydediliyor.

Ayrıca, HDP’nin bildirgelerinde hem cumhurbaşkanı, hem de milletvekili seçim konusunda parlamenter sistemin güçlendirilmesi, geçiş dönemi vurgusunun yapılacağı belirtiliyor. Seçim bildirgelerinde, tek adam sisteminden parlamenter demokrasiye geçiş konusunda yapılacak reformlara yönelik vaatlerin de bulunacağı öğrenildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Politika