3 ay önce iktidarın ekonomi politikasını öven Abdullah Kiğılı, bugün bir çok markanın iflasın eşiğinde olduğunu söyledi

3 ay önce iktidarın ekonomi politikasını öven Abdullah Kiğılı, bugün bir çok markanın iflasın eşiğinde olduğunu söyledi

3 ay önce iktidarın ekonomi politikasını öven Abdullah Kiğılı, bugün bir çok markanın iflasın eşiğinde olduğunu söyledi

ABC Kritik
Serkut Bozkurt

8 Şubat 2021:
Abdullah Kiğılı:
AK Parti ile ülkemiz 50 yıl ileriye gitti

Bugün

Abdullah Kiğılı: Doların 8,71 olması hiç inandırıcı değil. Bir çok marka iflasın eşiğinde

Kığılı'dan ekonomi eleştirileri

Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı 3 ay önce söyledikleri ile bugün söyledikleri arasındaki farka dikkatinizi çekmek istedik. Önce bugüne bakalım.

Abdullah Kiğılı, korona virüs nedeniyle dünyadaki önemli markaların iflasın eşiğinde olduğunu belirterek, Türkiye'de yıl sonu dolar dolar tahmini olarak 8,71 seviyesinin hiç inandırıcı olmadığını söyledi.

Korona virüs salgınından en fazla etkilenen sektörlerin başında da hazır giyim üreticileri geldi. Hem düşen satışlar hem de üretim yapılamaması nedeniyle büyük bir kayba uğrayan hazır giyim üreticileri, krizin içerisinden nasıl çıkacaklarını düşünüyor.

Bloomberg HT'ye açıklamalarda bulunan Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma nedeniyle iç piyasanın çok kötü durumda olduğunu söyledi.

Bir çok marka iflasın eşiğinde

Kığılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu belirttiği değerlendirmesinde, haftalık çalışma süresinin 85'ten 36 saate indiğini açıkladı. "TCMB'nin anketinde yıl sonu 8,71 tl Dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” diyen Kiğılı, salgın nedeniyle Avrupa'da birçok önemli markanın iflas noktasında olduğunu söyledi.

Kığılı, Türkiye’deki hazır giyim sektörünün potansiyeli hakkında yaptığı açıklamada, “Yurt dışı pazarda çok önemli potansiyel var. Markalarımız önümüzdeki yıllarda yurt dışında çok büyüyecek.” ifadelerini kullandı.

Kiğılı, 8 Şubat 2021'de ne demişti?

Üç ay önce İş adamı Abdullah Kiğılı ekonomiyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti'yi öve öve bitirememişti.

tuba-kalcik-abdullah-kigili.jpg

Bakalım Abdullah Kiğılı 3 ay önce ne demiş?

İş adamı Abdullah Kiğılı, 8 Şubat 2021 Pazartesi günü, Sabah Gazetesi'nde Tuba Kalçık'a verdiği röportajda şunları söylemişti.

Abdullah Kiğılı: Ülkemizin ilk büyük büyümesini Özal yaptı.
Erdoğan da Türkiye'nin ikinci büyük hamlesine imza attı. AK Parti ile ülkemiz 50 yıl ileriye gitti. Erdoğan Beyoğlu İlçe Başkanı'yken ben ANAP'ın il başkan yardımcılığını yapıyordum. O zamandan beri tanıyorum; ahde vefası çok olan bir lider.

Tuba Kalçık: Sıfırdan bugünlere gelmiş bir iş adamısınız. Nasıl başardınız bunu?
Abdullah Kiğılı: Öncellikle Allah'ın yardımıyla oldu. Çok da çalıştım. Kapalıçarşı'da çığırtkanlık yaparak başladım çalışmaya. Sokaktan geldim. Bugün 77 yaşındayım ve hâlâ işimin başındayım. Küçük yaşlarda sektöre girdim. Ama daha 32 yaşındayken bana "Baba" diye hitap ederlerdi. İnsanlar güvenirdi bana. Birleşmiş Markalar Derneği'ni kurdum. Mesela 2001 ekonomik krizini en az zararla atlamak için tüm sektörü bir araya getirdim. Ekonomi bitik vaziyetteydi. Faizler almış başını gitmişti. Anayasa kitapçığı fırlatıldığı için değil, yüksek faiz batırmıştı ekonomiyi.


Tuba Kalçık: Cumhurbaşkanımız da sık sık yüksek faize karşı olduğunu dile getiriyor...
Abdullah Kiğılı: Cumhurbaşkanımız sonuna kadar haklı. Yüksek faiz kan emici bir şey. Allah kimseyi yüksek faizin ağına düşürmesin.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
ABC Kritik