Almanya'dan sağlık emekçilerine destek! 1500 euroluk ikramiye verilecek

Almanya'dan sağlık emekçilerine destek!  1500 euroluk ikramiye verilecek

Almanya’nın yeni tip koronavirüsü (COVİD-19) salgını nedeniyle yoğun mesleki baskı altında kalan hastanelerde çalışan hemşire ve hastabakıcılara ikramiye ödenmesi planlanıyor.

Almanya'da koronavirüs hastalarına bakan sağlık emekçilerine 1500 euroya kadar ödeme yapılması planlanıyor. İkramiyeyle mesleki açıdan zor koşullarda çalışan emekçilerin takdir edildiğinin gösterilmesi amaçlanıyor.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre Almanya’nın yeni tip koronavirüsü (COVİD-19) salgını nedeniyle yoğun mesleki baskı altında kalan hastanelerde çalışan hemşire ve hastabakıcılara ikramiye ödenmesi planlanıyor. Alman meclisinin konuyla ilgili yasa tasarısını vuma günü onaylaması bekleniyor. Tasarıya göre, hastanelerde hasta bakım hizmetlerinde çalışan hemşire ve hasta bakıcılara ödenecek ikramiyeler için toplam 100 milyon euro kaynak ayrıldı. Bunun 93 milyon euroluk büyük bölümü resmi sağlık sigortalarına ödenen primlerin oluşturduğu sağlık fonlarından, 7 milyon eurosu ise özel sağlık sigortaları tarafından karşılanacak. İkramiye için ayrılan kaynak, 31 Mayıs’a kadar belirli sayıda Covid-19 hastasının tedavisini üstlenen hastanelere aktarılacak.

KORONA HASTALARINA DOĞRUDAN BAKAN PERSONELE VERİLECEK

Hastane yönetimleri ise bu paranın çalışanlar arasında nasıl paylaştırılacağına karar verecek. İkramiye sadece yataklı hasta bölümünde görevli ve korona virüslü hastalara doğrudan bakmakla yükümlü personele verilecek. İkramiye, bu dönemde mesleki açıdan zor koşullarda hasta bakım hizmetinde çalışanların emeğinin takdir edildiğini göstermeyi amaçlıyor. Salgın nedeniyle iş yükünün artmasının yanı sıra hemşire ve hasta bakıcıların uymak zorunda oldukları sıkı hijyen kuralları, koruyucu giysilerle çalışma ve kendi sağlıklarını tehlikeye atma ihtimalinin koşulları zorlaştırdığı belirtiliyor. Bazı istisnai durumlarda, acil servis çalışanı veya temizlik personeli gibi salgından doğrudan etkilenen meslek gruplarına da ikramiye ödenebileceği belirtiliyor. İkramiye dağıtabilmesi için, 500’den az yatak kapasiteli hastanelerin yılın ilk beş ayında en az 20; 500’den fazla yataklı hastanelerin de en az 50 hastayı tedavi etmiş olması şartı aranıyor. Hastanelerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar hemşire ve hasta bakıcılara 1500 euroya kadar olan korona ikramiyelerini ödemesi gerekiyor.