ARŞİV UNUTMAZ Erdoğan, 'siyasi yasak' getiren 'şiir' cezasına çarptırıldığında Saraçhane'de neler söylemişti?

ARŞİV UNUTMAZ Erdoğan, 'siyasi yasak' getiren 'şiir' cezasına çarptırıldığında Saraçhane'de neler söylemişti?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen hapis ve siyasi yasak sonrası Saraçhane'de yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın siyasi yasak aldığını dönemdeki sözlerini hatırlattı.

Erdoğan, İBB Başkanı iken Siirt'te yaptığı konuşmada "Türkiye’de düşünce özgürlüğü yok ve ırk ayırımı yapılıyor. Referansımız İslamiyet. Bizi hiçbir zaman sindiremezler. Batı insanının bile inanç hürriyeti var. Türkiye’de neden buna saygı gösterilmiyor? Minareler süngümüz, kubbeler miğferimiz, camiler ise kışlalarımızdır. Okunan ezanı kimse susturamayacak. Türkiye’deki ırk ayırımına kesinlikle son vereceğiz. Çünkü RP diğer partilerle zıt fikirde" demişti. Ardından tıpkı İmamoğlu gibi hapis ve siyasi yasak cezası almıştı.

Erdoğan'ın siyasi yasak kararı sonrası Saraçhane'de yaptığı konuşma şöyle:

"Görüyoruz ki yargı gerçekten bağımsız değil, böylece yargının işleyişine, adalet ilkelerinin değil, siyasetin egemen olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Siyasi rakiplerimiz, güç ve çıkar odakları seçim sandıklarında karşımızda duramayacaklarını, önümüzü kesemeyeceklerini iyiden iyiye anlamış olmalılar ki böyle bir yola başvurdular. Bu yol, yanlış bir yoldur. Adalet, gün gelecek yargıyı siyasallaştıranlara da lazım olacaktır."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.