#arşivunutmaz “BAŞÖRTÜLÜLER VE KÖPEKLER GİREMEZ” MHP Lideri D. Bahçeli; “çağdaş olmayan kıyafete izin yok”

#arşivunutmaz “BAŞÖRTÜLÜLER VE KÖPEKLER GİREMEZ”  MHP Lideri D. Bahçeli; “çağdaş olmayan kıyafete izin yok”

2023 hedefine AKP ile birlikte giren MHP'nin inanca saygı karnesi zayıflarla dolu.

Bahçeli'nin Ecevit'in yardımcısı olduğu dönemde kendisine bağlı kurumların yayınladığı yasaklar hafızalardaki yerini koruyor. Başörtülü hanımları dinlenme tesislerine sokmayan Bahçeli, tepkilere karşı yaptığı açıklamada başörtüsü için "çağdışı kıyafet" tanımı yapmıştı.

Dönemin Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, kendisine bağlı Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) dinlenme tesislerine "başörtülü hanımlar ile köpeklerin giremeyeceğini" belirten genelgeye kamuoyundan gelen tepkiler üzerine açıklama yapmak zorunda kalmış, yaptığı açıklama ile tepkileri daha da büyütmüştü.
652d6347-35e1-45e5-be56-23f13cc79333.jpeg
 

Bahçeli, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Çağdaş ilkeler kapsamı dışında olduğu bilinen kıyafetlerle dinlenme tesislerimize misafir kabulünün uygun olmadığı düşünülmektedir."

 

NESRİN ÜNAL KRİZİ

Fazilet Partisi milletvekili Merve Kavakçı'nın başörtüsü ile TBMM'ye girdiği dönemde MHP'den de Nesrin Ünal başörtülü olarak Antalya milletvekili olarak TBMM'ye girmişti. Kavakçı'ya başörtüsü ile yemin ettirilmediği o dönemde MHP lideri Devlet Bahçeli, Nesrin Ünal'a başını açtırıp Meclis'te yemin ettirmişti.

DEVLET BAHÇELİ'NİN İMZASIYLA KAVAKÇI VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILDI

1999 yılı Mayıs ayında Yüksek Seçim Kurulu’ndan mazbatasını alan Merve Kavakçı başörtüsüyle 21. Dönem 1. Yasama yılı birleşimine katıldığı sırada Demokrat Sol Parti milletvekilleri tarafından protesto edilerek Meclis dışına çıkartılmıştı. Daha sonra çeşitli bahanelerle kamuoyu oluşturularak Kavakçı'nın vatandaşlıktan çıkarılması istenmişti. Bakanlar Kurulu kararıyla ve Dönemin Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcısı olan Devlet Bahçeli'nin de imzasıyla Merve Kavakçı vatandaşlıktan çıkarıldı.

Kaynak:Milli Gazete

Önceki ve Sonraki Haberler
Arşiv Unutmaz