“Barınamıyoruz” diyen üniversiteliler eyleme başladı: Polisin müdahale ettiği eylem sonrası yaşanan gerginlik sona erdi. Polis parkı terk etti

Artan kira ve yurt ücretlerini protesto eden üniversite öğrencileri gece Kadıköy Yoğurtçu Parkı'nda yatacaklar.

Üniversitelerin eğitim faaliyetlerine başlamasıyla İstanbul’a gelen üniversite öğrencileri, artan kira ve yurt ücretlerini protesto etmek için “Barınamıyoruz” diyerek bir araya geldi.

Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda toplanan gençler, barınma haklarını elde edene kadar gece dışarda yatacaklar. Ancak gençlerin barınma eylemine polis gece yarısı müdahale etti. 

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın da destek verdiği eylem sırasında polis ile Tanal arasında tartışma yaşandı.

Tanal: Ben öğrencilere manevi destek için buradayım. 
Polis: Niye burada yatıyorsunuz?
Tanal: Nerede yatalım?
Polis: Eviniz yok mu?
Tanal: Benim var  arkadaşlara destek veriyorum. Ev bulun yatsınlar.
Polis: Niye ön ayak olmuyorsunuz?
Tanal: Neye öne ayak olayım beyefendi. Ben iktidar partisi milletvekili değilim ki! Bunu iktidardakilere niye söylemiyorsunuz? Bari kaymakamı arayın.
Polis: Bu konuyu tartışmak istemiyorum.

Tanal ile polisin tartışma videosu

Polisin müdahale ettiği eylem sonrası yaşanan gerginlik sona erdi. Polis parkı terk etti

"Barınamıyoruz"

Son zamanlarda konut kiralarındaki fahiş ücret artışları sıkça gündeme geliyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda kalmaya hak kazanamayan üniversite öğrencileri, konut kiralarındaki artış ve yurtların pahalılığı nedeniyle eğitimlerini yarıda bırakma ihtimaliyle yüz yüze geldi.

Artan kiralar ve talebe yetişecek kadar evin bulunmaması nedeniyle öğrenciler, pansiyon ve yurtlara yöneldi. Bu konaklama alanlarının hali ise perişan. Penceresi olmayan ve içeriye tek kişilik bir yatak ile dolabın anca sığdığı bir odanın fiyatı 900 lira. İyi şartlarda kalmak isteyen öğrencilerin aylık minimum 2 bin 500 lirayı gözden çıkarması gerekiyor. Tüm bu koşulları protesto eden yurttaşlar ise “Barınamıyoruz Hareketi”ni kurdu. Hareket, kira fiyatları başta olmak üzere yurt ve pansiyon ücretlerini de protesto ediyor.

“Barınamıyoruz” diyen öğrenciler, Kadıköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda protesto başlatarak barınma haklarını talep ettiklerini söyledi. TELE1 ekibi (Engin Açar  ve Umutcan Yitük) de öğrencilere mikrofon uzatarak taleplerini sordu. Bir öğrenci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak “Elinize, dizinize dursun diyorsunuz ama elimize dizimize duracak bir şeyimiz yok. Biz barınmak istiyoruz” diye konuştu.

Öte yandan bölgede öğrencilere destek olan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal “Yoksul ailelerin çocukları yurt bulamıyor. Yurt bir barınma hakkıdır. Barınma hakkının sağlanmaması bir insan hakkı ihlalidir” ifadelerini kullandı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan genç ise “Sesimizi duyurabilmek için en ulaşılabilir seçeneğimiz olan banklarda buluşuyoruz. Mahallelerimizin parklarında sabahlıyoruz” dedi.

Artı TV haber ekibinin mikrofonuna konuşan bir öğrenci de dört temel talepleri olduğunu ve bunların, yurt kapasitelerinin arttırılması, öğrenci evlerine destek sağlanması, kiraların denetlenmesi ve apart fiyatlarının denetlenmesi olduğunu açıkladı.
 

Önceki ve Sonraki Haberler
Eğitim