'Başarılı bir süreç geçiriyoruz'

'Başarılı bir süreç geçiriyoruz'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Büyükelçi Baghdad Amreyev ile bir araya geldi. Koronavirüs vaka artışları devam ederken Bakan Koca, "Koronavirüs salgınında başarılı bir süreç geçiriyoruz." dedi.

Bakan Koca, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Genel Sekreteri Büyükelçi Baghdad Amreyev bir araya geldi. İlçe valiliklerinin aldığı kararlara ve önüne geçilemeyen vaka artışlarına rağmen "Koronavirüs salgınında başarılı bir süreç geçiriyoruz." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) Genel Sekreteri Büyükelçi Baghdad Amreyev ile bir araya geldi. Bakan Koca buradaki konuşmasında, Nisan ayındaki Türk Konseyi Sağlık Bakanları toplantısının ardından koronavirüsle mücadele için Türk Konseyi Bilim Kurulu’nun kurulduğunu ve başkanlığına Sağlık Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe’nin seçildiğini hatırlattı. Konsey ülkelerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Tedarik Zinciri Grubu oluşturulduğunu belirten Koca, önümüzdeki hafta İzmir’de konseye üye ülkelerden bilim insanlarının katılımı ile bir aşı çalıştayı düzenleneceğini bildirdi.

“BAŞARILI BİR SÜREÇ GEÇİRİYORUZ”

Bakan Koca daha sonra ise sözlerinde Türkiye’nin koronavirüsle mücadelede başarılı bir süreç geçirdiğini öne sürdü. Koca’nın sözleri şöyle:

  • Koronavirüs salgınında Türkiye olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde başarılı bir süreç geçiriyoruz. Biz de bu süreçte, var olan imkânlarımız çerçevesinde 150’den fazla ülkeye ilaç, tıbbi cihaz, koruyucu malzeme ile bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunduk.
  • Vakit, bir olma, birlik olma, ortak hareket etme vaktidir. Türk Konseyi üyeleri olarak birlikte hareket etmeli, sağlığın her alanında işbirliğini kuvvetlendirmeliyiz.

AŞI AÇIKLAMASI

  • Aşı üretimi ile ilgili çalışmalarımız son hızla devam ediyor. Yerli aşımızın üretilmesinin ardından, öncelikle Türk Konseyi üyesi kardeş ülkelerle paylaşacağımız bilgisini de vermek isterim.
  • Aşının diğer ülkelerce üretilmesi durumunda ise, Türk Konseyi olarak ortak hareket edilmesinin kolay ve uygun maliyetli tedarik imkânları sağlayabileceğini düşünüyorum.

İlgili Haberler
Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.