Batman Tabipler Odası'ndan önemli açıklama: Yoğun bakımda yer yok!

Batman Tabipler Odası'ndan önemli açıklama: Yoğun bakımda yer yok!

Batman Tabipler Odası'nın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda koronavirüsün  önlenemez bir hale geldiği belirtildi.

Evrensel'in haberine göre; Batman Tabip Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Batman Şubesi ve İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi kentte artan koronavirüs vakalarının toplum sağlığını ve sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit ettiğini belirterek acil önlem alma çağrısı yaptı. Batman Tabip Odası, Batman Bölge Devlet Hastanesinde yoğun bakımda takip edilmesi gereken ancak yoğun bakımda yer olmadığı için serviste takip edilen ve yaşamını yitiren hastaların olduğunu ve bugüne kadar 600'ü aşkın sağlık çalışanın Kovid-19 olduğunu belirtilerek şu bilgileri paylaştı:

"ŞU ANA KADAR 600 SAĞLIK ÇALIŞANI ENFEKTE OLDU"

"Yerel idareciler duymamazlıktan geliyor. Toplum ile doğru bilgiler zamanında paylaşılmalıdır. Mevcut durum hem toplum sağlığını hem de sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit eder aşamaya gelmiştir. Batman Bölge Devlet Hastanesinde (BBDH) son günlerde yoğun bakımda takip edilmesi gerekip yoğun bakımda yer olmadığı için serviste takip edilen ve yaşamını yitiren hastalar oldu. Pandeminin en riskli meslek grubu olan ve sürecin başından beri fedakarca çalışan sağlık çalışanları maalesef yorgun, bitkin, tükenmiş durumda ama seslerini duyan yok." "Şu ana kadar 600'ü aşkın sağlık çalışanı enfekte oldu. Sağlık çalışanların tarama amaçlı test yapılmıyor. Yine toplumun teste ulaşımı zor ve test çok kısıtlı yapılıyor. Temaslılara semptomları yoksa test yapılmıyor. Maalesef demokratik yönetilmeyen, veri paylaşımı adına şeffaf olmayan bir pandemi yönetimi mevcut. SES Batman Şubesi de yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: "Batman'da ilk vakanın görüldüğü 16 Mart'tan beri yaptığımız onlarca basın açıklamasında söylediklerimizi tekrarlıyoruz; halkın sağlığını önceleyen önlemler ve şeffaf verilelerle çalışan, tüm dinamikleri içinde barındıran kurullarla bu işi çözebilirsiniz. Sırf bulaş riskini ortadan kaldırmak adına koruyucu ekipman isteyen 3 arkadaşımız sürgün edildi. Buna karşı mücadele ederken gözaltına alındık ama vazgeçmedik. Halkın sağlığını korumak için hala ne gerekirse yapmaya hazırız ve herşeyi de yaparız. Haksız ve hukuksuz bir şekilde ihraç edilmiş üyelerimiz pandemi sürecinde görev almak için talepte bulundu. İhtiyaç olmasına rağmen yöneticiler talepleri görmezden geldi. Ama biliyoruz ki halk sağlığını, halkı önceleyen sağlık emekçileri sağlar.

"ARTIŞ ÖNLEMEZ HAL ALMIŞTIR"

İHD Batman Şubesi sağlık emekçilerinin çağrılarına yanıt verilmemesini eleştirerek "Aylardır ilimizde pandemi önlemlerinin yetersizliği konusunda açıklama yapan Batman Tabip Odası ve SES Batman şubesinin çağrılarına hiçbir cevap verilmedi. Bu sebeple Batman'da Covid-19 vakalarındaki artış önlenemez hal almıştır. Batman'da Covid-19 vakalarındaki artış bütün Batman halkının hayatını tehlikeye sokmaktadır. İl sivil toplum örgütleri ile birlikte Batman halkı için en doğru önlemlerin alınması için acil çağrı yapılmalıdır" çağrısı yaptı. 

İlgili Haberler
Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR