Bilim Kurulu Üyesi: Pandemi pek bitecekmiş gibi görünmüyor

Bilim Kurulu Üyesi: Pandemi pek bitecekmiş gibi görünmüyor

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, dünyayı ve Türkiye’yi olumsuz etkileyen koronavirüs vakalarının pek bitecekmiş gibi gözükmediğini, virüsün dünyanın her yerinde var olmaya devam edecek gibi göründüğünü söyledi.

Prof. Dr. Tevfik Özlü İHA’ya yaptığı açıklamada dünyada aşılamanın çok iyi gitmediğini, yakın zamanda pandemiyi bitirecek unsuru ufukta görünmediğini kaydederken, “Eğer aşılanmayı hızlı bir şekilde yapabilirsek, ağır hastalığı ve ölümü önleyebilirsek, bunu grip gibi sıradan mevsimsel bir hastalık haline getirebilirsek, o zaman tekrar hayatımıza normale dönebiliriz”  ifadelerini kullandı.

“Salgın bir yere gitmiyor!”

Hastalığın asıl olarak yaşı ilerlemiş insanlarda tehlike oluşturduğunu belirten Özlü, “Gençler bu hastalığı hafif atlatsa da çevrelerindeki büyüklerine aile büyüklerine yakınlarına bulaştırabiliyorlar ve onlar bunu atlatamayabiliyor” dedi ve “Dolayısıyla sevdiklerinizin, yakınlarınızın sizin yüzünüzden hasta olması hastanede yoğun bakımda yatması ya da ölmesi çok büyük vicdan sorumluluğu. O açıdan çok dikkat etmekte yarar var. Salgın aslında bir yere gitmiyor duruyor yani devam ediyor, giderek süreğen bir hale geliyor.” diye ekledi.

“Normale dönebiliriz”

Özgün pandemi sürecinin geleceği ve normalleşme süreci ile ilgili, “İki yıla yakın zamandır kat ettiğimiz mesafeye bakarsak, zaman zaman dalgalanmalar olmakla birlikte virüsle yaşamaya devam ettiğimizi görüyoruz. Artık virüs her yerde var dünyanın her yerinde var ve olmaya da devam edecek gibi görünüyor. Yakın zamanda bunu durduracak bu pandemiyi bitirecek bir şeyi ben ufukta göremiyorum. Aşılanmalar çok yarar sağladı şu açıdan, ağır vakalar azaldı. Dünyada ölümler henüz daha istenilen düzeyde önlenebilmiş değil. Aşılanma da dünyada çok iyi gitmiyor.

Eğer aşılanmayı hızlı bir şekilde yapabilirsek, ağır hastalığı ve ölümü önleyebilirsek, bunu grip gibi sıradan mevsimsel bir hastalık haline getirebilirsek, o zaman tekrar hayatımıza normale dönebiliriz. Çok kısa zamanda bu noktaya ulaşabileceğimizi düşünmüyorum virüsle yaşamaya devam edeceğiz. Hem virüs olacak hem de biz tedbirimizi alacağız. Hayatımızı kesintiye uğramadan yasaklar kısıtlamalar olmadan devam ettirmeye çalışacağız” ifadelerini kulandı.

 

 

Sağlık