Bilim Kurulu üyesinden çarpıcı sözler: Açılmayla ilgili görüş bildiremedik, yasakların hiçbir bilimsel tarafı yok

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Habertürk'te çarpıcı sözler sarf etti. Okyay, "Açılmayla ilgili görüş bildiremedik, yasakların hiçbir bilimsel tarafı yok" dedi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Habertürk'te Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programında çarpıcı sözler sarf etti. Bilim Kurulu üyelerinin 1 Haziran sonrasını bilmediğini söyleyen Okyay, "Bu açılmayla ilgili görüş bildiremedik. Bizim de yapılanmış şekliyle haberimiz oldu" diye konuştu.

Okyay şöyle devam etti:

Bilim Kurulu belli sınırlılık içinde çalışıyor. Biz, bizden istenmeyen konularda da çalışma yaptık ama sonuçta yürütme erki bakanlık. Oradan da bu şekilde kararlar çıkıyor ve bunların herhangi bir yerde gerekçeleri yok. Biz bunu 17 günlük kapanmada da konuştuk. Alkol yasağı, kadınların hijyenik ped alamaması gibi birçok yasakla karşı karşıya kaldı Türkiye. Bunların hiçbir bilimsel tarafı yok.

Neler konuşuldu?

Habertürk'te yayına katılan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, Bilim Kurulu'nun danışma görevi üstlendiğini hatırlattı. Peki devlet yetkilileri daha önce bu konuda ne demişlerdi?

17 Nisan 2020 tarihinde basın toplantısı yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Bilim Kurulunun bir tavsiye kurulu olduğunu unutmayalım. Karar mercii değil" ifadelerini kullanmıştı. Ancak 27 Kasım 2020'de bir cuma namazı sonrası kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bu işin biliyorsunuz birinci derecede sorumlusu Bilim Kurulu. Bilim Kurulu her türlü hazırlığı, çalışmayı yürütüyor" diye konuşmuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık