Damat Berat Albayrak, Bilal Erdoğan'a gol attı

Aşağıdaki açıklamada, medyayı taraflı olmak, iftira atmak, adaletsiz olmakla suçlayan sizce kim?

"Metin açık, ne yazdığı belli. Sizin istediğinizi yapıyoruz ama siz haberleri kendi istediğiniz gibi veriyorsunuz. Haber dizayn etmenizi ve haber ortaya koymanızı şiddetle eleştiriyorum ve yanlış buluyorum."
Yukarıdaki açıklamada, medyayı taraflı olmak, iftira atmak, adaletsiz olmakla suçlayan sizce kim?
Görünen Ak Parti ve MHP dışındaki isimlerden biri olması gerekiyor.
Çünkü benzer açıklamaları yıllardar CHP, HDP, İYİ Parti, Saadet Partisi, TKP, TİP, DEVA ve Gelecek Partisi yöneticileri yapıyor.
Özellikle Ak Parti'de Genel Başkanlık yapan Ahmet Davutoğlu başbakanlıktanalındıktan bir yıl sonra yukarıdaki ifadelereden daha sert  cümleler kullandı.
Bugün yukaradaki açıklamayla medyayı manipülasyon yapmak, yalan haber vermekle suçlayan isim İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu. Soylu, Ak Parti'nin propagandasını yapan üç kanalı hedef aldı:
1. AHaber
2. CNNTürk
3. TRT Haber
Özellikle AHaber.
Çünkü...
AHaber'in başındaki isim Serhat Albayrak.
Hazine ve Maliye Bakanı Damat Berat Albayrak'ın ağabeyi Serhat Albayrak.
İddialara göre Pelikan ile bağlantısı yüksek.
Ahmet Davutoğlu'nun sık sık beni Başbakanlıktan Pelikan Örgütü aldı diye söylediği yapı, son iki yıldır Süleyman Soylu ile kanlı bıçaklı.
Çünkü...
Soylu, Saray'da evlat Bilal Erdoğan'a yakın isim. (Soylu'yu aynı zamanda MHP lideri Bahçeli de destekliyor)

Sen misin omuz atan!
iktidar ve ikinci adam kavgası iki yıl önce Süleyman Soylu'nun Berat Albayrak'a omuz atması ile "Saraydaki Taht Kavgası,  mahalle kavgasına döndü" başlığı ile verilmişti.

Soylu, Berat Albayrak'a omuz attıktan sonra tebessüm ederek arkasını dönüp bakmıştı.
Tepedeki isim Recep Tayyip Erdoğan, hem oğluna hem de damada fırça atarak benzer kavganın yaşanmaması için uyarmıştı.
Ama Saray'daki Taht Kavgası fırça ile sona ermedi, ermeyecek.
Damat Berat Albayrak'ın en büyük avantajı, Ak Parti içinde propagandayı en fütürsuzca yapan AHaber, ATV ve Sabah gazetesine sahip. Ayrıca CNNTürk yönetiminde de etkililer.
Ama bu medya ittifakında TRT Haber yoktu.
Gol buradan geldi.
Çünkü TRT'nin başındaki isim, evlat Bilal Erdoğan'a yakın bir isim.
TRT'de Soylu aleyhine haber bugüne kadar çıkmamıştı.
AHaber, ATV ve son bir yıldır CNNTürk'te ise Soylu aleyhine haberler çok.
Arada Soylu'yu bakmayın canlı yayına almalarına.
Hatırlatalım.
Soylu Mart ayında sokağa çıkma yasağında Twitter hesabı üzerinden görevi bırakıyorum dediği anda, AHaber, hemen yerine atanacak ismi açıkladı.
Devreye Bilal Erdoğan ve Devlet Bahçeli girdikten sonra Recep Tayyip Erdoğan Soylu'nun istifasını kabul etmediğini söyledi.
Tekrar Soylu'ya göre kendi kalesine gol atan TRT Habere gelelim.
TRT Haber, Soylu'nun tepki gösterdiği Twitleri sildi.
Bu hafta açıklamasalar bile, o twit, yayın ve içerikle ilgili bazı isimler kızağa çekilecek.

Damat Berat Albayrak istediği sonuca ulaştı
Çünkü önemli olan yalan da olsa o mesajı vermekti.
Mesaj da şu: Süleyman Soylu'nun İç İşleri Bakanlığı döneminde FETÖ'cü kaymakamlar vardı, yönetemedi.
Süleyman Soylu her ne kadar bütün gün gerçek gazetecilik yapan meslektaşlarımıza hakaret etsin, ama o da bugün anlamıştır ki, o hakaret ettiği gazeteciler kendisi hakkında gerçek haberi yazıyor.
Anlayıp anlamaması önemli değil.
Biz yine tek bildiğimiz işe, gazeteciliğe devam edeceğiz.
Soylu'dan önce bu işi yapıyorduk, bugün de yapıyoruz, yarın da yapacağız.
İşte Soylu'nun 4 Eylül'de Kaymakamların görevden alınmasından sonra yaptığı açıklamasının tam metni:
58 mülki idare amiri FETÖ soruşturmaları çerçevesinde açığa alındı. Bunların 31’i kaymakam, 17’si vali yardımcısı, 9’u hukuk müşaviri, 1 tanesi de mülkiye müfettişiydi. Gerek ana akım medyada gerekse sosyal medyada bazı mahfiller yaşanan bu gelişmeyi yeni atanan kaymakamların içerisinde FETÖ’cülerin tespit edildiği ve nedamet getiren FETÖ’cülerin tekrar atandığı şeklinde bir süredir gündemde tuttukları saçma iddialarına dayanak yapmaya çalıştılar. Hem eksik ve yanlış bilgiyle, hem de maksatlı olarak yapılan bu yorumların tamamı yalandır. Yapılan bu işlemin de buna delil olacak hiçbir tarafı yoktur. Olayın aslı şudur: Devletin istihbarat birimlerinin FETÖ’ye yönelik olarak uzun süredir devam eden büfe, ankesör, operasyonel hat gibi, mahrem imam gibi istihbari gibi yargıya intikal etmiş çalışmaları ve idari soruşturmaları var. Veya yargıya intikal edecek çalışmalar var. Biz de dosyasına bakar soruşturmanın selameti ve idari sürecin gereği önce bu kişileri açığa alırız. Sonra soruşturmayı yürüten mahkeme bir karar verir. Bu arada da idari soruşturmalar tarafımızdan, müfettişlerimiz vasıtasıyla da yürütülür. Bazen bu soruşturmaların sonucunda irdelenen kişiyle ilgili soruşturmaya yer olmadığı kararı çıkar, kimisine beraat kararı çıkar, kimisi de irtibat ve iltisaklı bulunur ve hukukun gereği yerine getirilir. İdare de bu kararlara göre gerek kendi idari soruşturmasına, gerek yargının aldığı kararlara göre ya kişiyi görevine iade eder ya da tümden ihraç eder. Bu kişilerin hepsi benim bildiğim kadarıyla 2008-2009-2012 belki 2013’te yani hesap ettiğimiz gibi 8 ile 12 yıllık kaymakamlardır. Bu hadiseyi saçma sapan iddialara delil yapıp, çalışanlara bizim o zaman söylediğimiz net ve açıktır. Soruşturma açılmış, mahkeme beraat kararı vermiş, siz de herhangi bir eksiklik görmemişseniz, yerine iade edersiniz. Ama sonra kişinin hakkında yeni bir delil bulunmuş. Ne yapmamız lazım? Tedbir almayacak mıyız? Bundan yaklaşık 1,5 ay önce 15 kaymakamımızın kimini açığa, kimini de pasif göreve aldık.

Soylu'nun açıklamasının AHaber, CNNTürk ve TRT Haber tarafından çarpıtılarak verilmesinden sonra Soylu bugün de şunları söyledi:

“[Gazetecilere] Esas sizi açığa almak lazım, açık söyleyeyim. Bu cümlelerden onu nasıl çıkartıyorsunuz hala anlayabilmiş değilim. Bir kaymakamlık eğitimi veriyoruz ama bir de gazetecilik eğitimi vermemiz gerekecek herhalde, beni bağışlayın. Metin açık, ne yazdığı belli. Sizin istediğinizi yapıyoruz ama siz haberleri kendi istediğiniz gibi veriyorsunuz. Haber dizayn etmenizi ve haber ortaya koymanızı şiddetle eleştiriyorum ve yanlış buluyorum.
Tekrar ediyorum: Kaymakamları açığa almışız ama esas sizi açığa almak lazım. Çok net. Kimin tasarrufuysa ona söylüyorum. Bunun böyle yansıtılmasına sadece üzüldüğümü, mesleğiniz açısından da kritik bir hata olduğunu bir kere daha ifade etmek için tekrar böyle bir değerlendirme yapma zarureti hasıl oldu.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
ABC Kritik