Dolarla işimiz çok: Çekirdek çitlemek bile dolarla..

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döviz kurundaki artışla ilgili “Dolarla ne işiniz var?” dedi ama kuruyemiş fiyatlarındaki yüzde 60’a varan artışın arkasında dolar çıktı. Albayrak'ın bu konuda ne yorum yapacağı merak konusu oldu.

Ankara Kuruyemişçiler ve Kahveciler Odası Başkanı Aytaç Sevimli, Türkiye’nin artık leblebiyi bile ithal etmeye başladığına dikkat çekerek, “Dolara her arttığında ürünlere zam söz konusu oluyor. Dolar kuru ne kadar düşerse bizim de fiyatlarımız o kadar düşer” dedi.

Dolarla maaş almıyoruz ama...

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak döviz kurundaki dalgalanmayı "Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz mu var? Dolarla bir işiniz var mı?" diye açıklarken, kuruyemişte 1 yılda yüzde 60’lara varan artışın ardında dolar çıktı.

Ankara Kuruyemişçiler ve Kahveciler Odası Başkanı Aytaç Sevimli, ürünlerin çoğunu ithal ettiklerine dikkat çekerek, “Koronavirüs döneminde ülkeye giriş olmadı. Dolarla alınan ürünlerin fiyatlarında oynama olduğu toptancılar da söylüyor. Esnaf arkadaşlarımız da malı pahalıya alıp, pahalıya satmak zorunda kalıyorlar” dedi.

Çekirdek Çin'den ithal

Son yıllarda vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği dakota çekirdeğinin Çin’den ithal edildiğini bildiren Sevimli, “Tohumu Çin’den geliyordu, ülkemizde de yeni ekilmeye başladı. Çin’den gelen ürünün giriş yapmayınca ve talep çok olunca fiyat arttı” ifadelerini kullandı. Kaju fıstığı, ceviz, kahve ve hatta leblebinin bile ithal edildiğini anlatan Sevimli, şunları söyledi:

“İthal ettiğimiz her ürünü dolar üzerinden alıyor. Dolara her arttığında ürünlere zam söz konusu oluyor. Kur ne kadar oynarsa fiyatlar da o kadar oynamak zorunda. Sattığımız malı yerine koyamadığımız sürece zarar ederiz. Dolar kuru ne kadar düşerse bizim de fiyatlarımız o kadar düşer. Dış mihraklara bağlı olduğumuz için fiyatlara yükseliyor. Bugün leblebiyi bile dışarıdan alıyoruz. Kendi ülkemizde üretemiyoruz. Örneğin fındık ağaçta oluyor ama onun ilaçları ithal geliyor. Hepsi birbirine bağlı. Tarım ilaçları da dış ülkelere bağlı ve dolar kuruyla geliyor.”

"Dolar bazında yükselme oldukça fiyatlar da yükselecek"

Ankara’da düşük gelirli insanların alışveriş yaptığı Ulus Hali’nde kuruyemişçilik yapan Kaya Özcan, piyasadaki mahsulün azaldığını ve koronavirüs sürecinde de ithal edilen ürünlerde sıkıntı yaşandığını belirterek, dolardaki artışın da kuruyemiş fiyatlarını etkilediğine vurgu yaptı. Koronavirüs sürecinde evlerinde çıkamayan insanların kuruyemişe yöneldiğini aktaran Kaya, “Ürün azaldı, ihracat yüksek, ithalat düşük. Fiyat da arttı. Dolar bazında yükselme oldukça fiyatlar da yükselecek” dedi.

Kendileriyle mahallelerdeki meslektaşlarının fiyatları arasında fark olduğunu kaydeden Kaya, kendilerini kar oranını düşük olduğunu söyleyerek, “Mahallelerdeki kuruyemişçilerin maliyetleri yüksek. Kiraları var. Ayrıca gram bazında sattıkları için fiyatları yüksek tutmak zorundalar” ifadelerini kullandı.

İlgili Haberler

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ekonomi