DOSYASINDAKİ GİZLİLİK KALKTI Reza Zarrab'ın (Aaron Goldsmith) kefaletle serbest kaldığı ortaya çıktı

DOSYASINDAKİ GİZLİLİK KALKTI Reza Zarrab'ın (Aaron Goldsmith) kefaletle serbest kaldığı ortaya çıktı

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi'nde yargılanan Reza Zarrab'ın 2018 yılında mahkemeye kefalet karşılığında tutuksuz yargılanmak için başvurduğu, hâkimin de başvuruyu kabul ettiği ortaya çıktı.

Kararı veren hâkim son yazılı emrinde şimdiye kadar Zarrab'ın kefaletiyle ilgili belgelerdeki gizlilik kararını kaldırdığını açıkladı.

New York Güney Bölgesi Hâkimi Richard Berman’ın elektronik sistemde yayınladığı belgelere göre 22 Ocak 2018, 17 Temmuz 2018 ve 5 Mayıs 2020’de gizlilik kaydıyla yayınlanan belgelere göre başvurusu kabul edilen Zarrab şartlı olarak kefaletle serbest bırakılmış.

Amerika'nın Sesi'ndeki habere göre, hâkim Berman son yazılı emrinde şimdiye kadar Zarrab'ın kefaletiyle ilgili belgelerdeki gizlilik kararını kaldırdığını da açıkladı.

Mahkeme dosyasındaki kayıtlara göre, Zarrab'ın kefaletle serbest bırakılması karşılığında 100 bin dolar karşılığında sağladığı 5 milyon dolarlık teminat mektubunu mahkemeye sunmuş.

KEFALET ŞARTLARI

Dosyaya göre, Mahkeme Zarrab'ın kefaletle serbest bırakılması için bazı sınırlamalar getirdi. Soruşturma görevlileri ve FBI, dilediği zaman önceden haber vermeksizin ya da izin almadan Zarrab'ın konut olarak belirttiği ikametgahında arama yapabilecekler. Zarrab sadece savcılığın kendisine sağladığı cep telefonuyla görüşme yapacak. Savcılığın sağladığı bilgisayarı kullanabilecek. Zarrab, sadece Florida ve New York’un belirlenen bölgelerinde izinsiz seyahat edebilecek. Eğer farklı yerlere seyahat etmesi gerekirse savcılıktan izin alacak.

FLORIDA'DA ORTAYA ÇIKMIŞTI

Reza Zarrab'ın ABD’nin Florida eyaletinde Next Level Performance Center isimli bir şirket kurarak kimliğini değiştirdiği ve Aaron Goldsmith ismini aldığı geçen ay ortaya çıkmıştı.

PS Dressage isimli binicilik ve at yetiştiriciliği üzerine internet haber sitesi 19 Haziran 2021 tarihinde kurulan Next Level Performance'ı tanıtan bir haber hazırlamıştı.

Florida'nın güneyinde inşa edilen ve bu yılın başlarında kurulan at binicilik merkezinin tanıtımının yapıldığı haberde, eski bir eğitimci olan Madeleine Bendfeldt'in açıklamaları dikkat çekmişti. Bendfelt, “İki ay önce Almanya'da Sonata ile birlikte çalışmak için Aaron Goldsmith'in yanına geldim. Carolina Roffman'ın çabalarından dolayı çok minnetarım” demişti.

Önceki ve Sonraki Haberler
Yargı