Dünya Sağlık Örgütü'nden korona açıklaması: Yeni varyant görülmezse Covid-19 yakın zamanda bitebilir

Dünya Sağlık Örgütü'nden korona açıklaması: Yeni varyant görülmezse Covid-19 yakın zamanda bitebilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, Covid-19'un yeni bir varyantının ortaya çıkmaması durumunda salgının yakın zamanda bitebileceğini söyledi.

İzlanda'da yayın yapan RUV Televizyonuna konuşan Kluge; DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus'un, 'Covid-19 salgınında bitiş çizgisinin görüldüğüne' dair açıklamalarını değerlendirdi.

Ghebreyesus'un açıklamalarına katıldığını belirten Kluge, "Yeni bir varyant görülmezse salgın yakın zamanda bitebilir. Bu konuda umutlu olmalıyız" dedi.

"Yeni varyantları hızlı tanımlayabilmek için güçlü takip önemli"

Kluge, yaklaşan kış öncesi herkese yeni bir güçlendirici doz Covid-19 aşısı yapması tavsiyesinde bulunarak, "Yeni varyantları hızlı bir şekilde tanımlayabilmek için güçlü takip de önemli" diye konuştu.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, 14 Eylül'deki açıklamasında, "Salgını bitirmek için hiç bu kadar iyi bir durumda olmamıştık. Sonu görüyoruz lakin orada değiliz" ifadelerini kullanmıştı.

Covid-19 ile mücadelede bitiş çizgisine gelindiği görüşünü savunan Ghebreyesus, "Bu durumda yapacağımız en kötü şey durmaktır. Daha hızlı koşmalı ve bitiş çizgisini geçmeliyiz. Bu fırsatı şimdi değerlendirmezsek daha fazla varyant, ölüm ve belirsizlik risklerine yol açarız" diye konuşmuştu. 

Etiketler :