''Evet’ kampanyası yürüten belediye ''Hayır’ diyenlerden vergi alacak mı?

''Evet’ kampanyası yürüten belediye ''Hayır’ diyenlerden vergi alacak mı?

AKP'li Ümraniye Belediyesi referandum da ''Evet’ çıkması amacıyla akıllı telefonda ve sosyal medyada oynanabilen bir bilgisayar oyunu hazırlamış, bu oyun, belediyenin sosyal medya hesabından “Referandum yaklaşırken, siz seçmenlerimiz...

AKP'li Ümraniye Belediyesi referandum da ''Evet’ çıkması amacıyla akıllı telefonda ve sosyal medyada oynanabilen bir bilgisayar oyunu hazırlamış, bu oyun, belediyenin sosyal medya hesabından “Referandum yaklaşırken, siz seçmenlerimiz için hazırladığımız seçim oyunu “Eveet'' ile seçim heyecanına şimdiden başla'' şeklinde tanıtılmıştı. Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can da, hazırladıkları “Eveet'' oyunu üzerine TRT Haber ve 24 TV kanallarına röportaj vererek reklam kampanyasını savunmuştu.

İleri’den Meryem Yıldırım’ı haberine göre Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, söz konusu seçim oyununu, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’ya sordu.

Yurttaşlardan alınan vergilerden aktarılan kaynakları kullanan belediyenin, yurttaşların parasıyla hem sosyal medyada hem de akıllı telefon uygulamalarında “evet'' kampanyası için para harcamasına tepki gösteren HDP’li Uca, kamu kaynaklarının bu tür taraf reklamlara harcanmasının, yaşanacak hukuksuzluklar konusunda endişe uyandırdığını ifade etti.

Uca, Bakan Soylu’ya yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

'HAYIR DİYENLERDEN VERGİ ALMAYA DEVAM EDECEK MİSİNİZ?'

“1. Siyasi tercih fark etmeksizin İstanbul’un Ümraniye ilçesinde ikamet eden bütün yurttaşlardan vergi alan ve bu yurttaşlara hizmet vermesi gereken Ümraniye Belediyesi’nin Başkanlık sistemi-anayasa değişikliği teklifinin referandumda evet çıkması için akıllı telefon ve sosyal medyada oynanan bir bilgisayar oyunu hazırlayarak reklam kampanyası yürüttüğü bilginiz dahilinde midir?

2. Belediyesinin Başkanlık sistemi-anayasa değişikliği referandumunda evet çıkması için reklam kampanyasının Ümraniye Belediyesi tarafından yürütülmesi kararı kim tarafından alınmıştır?

3. Başkanlık sistemi-anayasa değişikliği referandumunda evet çıkması için Bakanlığınızın belediyelere reklam kampanyaları yürütmeleri yönünde verdiği herhangi bir talimat var mıdır?

4. Söz konusu kampanyanın yürütülmesi için Ümraniye Belediye meclis üyeleri ile vergi ödeyen yurttaşlardan onay alınmış mıdır?

5. Ümraniye Belediyesi’nin yürüttüğü söz konusu reklam kampanyası hangi bütçeden karşılanmaktadır?

6. Söz konusu kampanya Ümraniye Belediyesi’nin bütçesi ile yürütülüyorsa, referandumda hayır oyu kullanacak yurttaşlardan alınan vergilerle evet kampanyası yürütülerek kamu kaynaklarının yalnızca bir siyasi partinin reklamı için harcanmasının yasal gerekçesi nedir?

7. Referandumdan yurttaşların evet demesi için reklam kampanyası yürüten Ümraniye Belediyesi, referandumda hayır diyecek yurttaşlardan vergi almaya devam edecek midir? Yoksa “hayır diyen yurttaşlardan artık vergi almayacağız''  mı diyecektir?

8. Benzer şekilde evet diyecek yurttaşlar da, örneğin çöp vergilerinin böyle reklam kampanyaları için harcanmasına onay vermiş midir?

9. Siyasi tercih farketmeksizin Ümraniye’de ikamet eden bütün yurttaşlardan aldığı vergi ile hukuksuz bir şekilde reklam kampanyası yürüten Ümraniye Belediyesi’nin bu uygulaması için herhangi bir soruşturma açacak mısınız?''

HABERE YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika