'FETÖ soruşturmasını yapan savcı neden kızağa çekildi?'

'FETÖ soruşturmasını yapan savcı neden kızağa çekildi?'

Mevlüt Dudu'nun soru önergesi şöyle:Daha önce FETÖ soruşturması yapan Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım’ın çocuklarının FETÖ okullarında okuduğuna ilişkin önerge vermiştim. Sayın Yıldırım bu soru önergesinden...

Mevlüt Dudu'nun soru önergesi şöyle:

Daha önce FETÖ soruşturması yapan Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım’ın çocuklarının FETÖ okullarında okuduğuna ilişkin önerge vermiştim. Sayın Yıldırım bu soru önergesinden sonra çocuğunun FETÖ okulundan mezun olmadığını öne sürmüştür.

Oysa ki Mustafa Yıldırım, 17-25 Aralık olayından aylar sonra çocuklarından birini FETÖ okullarından alıp devlet okullarına yazdırmıştır. Diğer çocuğu ise FETÖ okulundan mezun olup Hukuk Fakültesini kazanmıştır. Bu çocukların ismini yazmıyoruz. Bu duruma ilişkin ikinci bir soru önergesi verdim. Önergemi 16 Ocak’ta verdim. Nitekim Mustafa Yıldırım, HSYK 1. Dairesi’nin 19 Ocak 2017 tarihli 92 sayılı Adli Yargı Kararnamesi ile görev yeri değiştirilen 16 başsavcı arasında yer almıştır. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına alınmıştır. Bir nevi kızak göreve çekilmiştir.

Bu çerçevede;

1) Başsavcı Mustafa Yıldırım, bu açıklamasında iki çocuğunun da şu an eğitim gördüğü okullara vurgu yaparak, savunma yapmıştır. Bu açıklamada, iki çocuğunun daha önce okuduğu okullara dönük geçmişleri örtülmüştür. Başsavcı Mustafa Yıldırım’ın iki çocuğunu da 15 Temmuz Darbe Girişiminin ardından çıkarılan OHAL Kanun Hükmünde Kararnamesi ile kapatılan Özel Yıldırımhan Koleji’nde okuttuğu iddiaları doğru mudur?

2) Başsavcı Mustafa Yıldırım’ın küçük oğlu hangi yıllarda bu kolejde eğitim görmüştür?

3) Başsavcı Mustafa Yıldırım, 17-25 Aralık operasyonlarından ne kadar sonra küçük oğlunu bu okuldan alıp, Mersin Sabancı Anadolu Lisesi’ne kayıt ettirmiştir?

4) Başsavcı Mustafa Yıldırım’ın büyük oğlu şu anda Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okumaktadır. Büyük oğlunun da ortaokul ve lise döneminde Yıldırımhan Koleji’ne gittiği ve derece aldığı doğru mudur? Büyük oğlu, lise diplomasını hangi okuldan almıştır?

5) İki çocuğunu da uzun süre Yıldırımhan Koleji’ne okuttuğu ve bu durumun oğullarının sınıf arkadaşlarınca doğrulandığı Başsavcı Mustafa Yıldırım, bu gerçeği neden gizlemektedir?

6) Başsavcı Mustafa Yıldırım Mersin’de FETÖ soruşturmasını yürütmeye devam edecek midir?

7) Başsavcı Mustafa Yıldırım hakkında kapsamlı bir araştırma yapmayı düşünüyor musunuz?

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Politika