Gözaltı morluklarının tedavisi mümkün

Gözaltı morluklarının tedavisi mümkün

Yalnızca bir cilt problemi olarak değerlendirilmemeli

Uzmanlar, gözaltı morluklarının tedavisinin yeni tedavi yöntemleriyle birlikte mümkün olduğunu ancak, genetik bir rahatsızlık olarak da ortaya çıkabiliceği için yalnızca bir cilt problemi olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söylüyor.

Pandemi ile giderek yaygınlaşan evden çalışma modeli, bilgisayar karşısında geçirilen süre ve stres seviyesindeki artışa bağlı olarak gözaltı morlukları şikâyetlerini de artırdı. Genetik faktörlerin yanı sıra; uykusuzluk, aşırı stres, düzensiz beslenme ve yaş almanın da tetiklediği gözaltı morlukları, evden çalışanların ortak sorunu hâline dönüştü.

Uzmanlar, ileri teknolojilere sahip en yeni tedavi yöntemleriyle genetikten kaynaklanan mor halkaların bile tarihe karışabileceğini belirtiyor. Stresten uzak durarak sağlıklı beslenme ve düzenli uyku biçimi benimseyenlerde tedavi daha kalıcı sonuçlar yaratabiliyor. Bilimsel araştırmalar, kaygı, endişe ve stresin çeşitli cilt sorunlarına neden olduğunu gösteriyor. 

''Yalnızca bir cilt problemi olarak değerlendirilmemeli''

Uzun süreli bilgisayar kullanımının gözaltında ödem yaratarak mor halkalar olarak kendini gösterdiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal, “Gözaltı morlukları yalnızca bir cilt problemi olarak değerlendirilmemeli. Bu sorun, bir semptom olarak vücudun genetik ve çevresel faktörlerden kötü etkilendiğine, saman nezlesi, rinit ve konjonktivit gibi alerjik reaksiyonlara işaret olabilir. Mor halkalar, genetik bir rahatsızlık olarak da ortaya çıkabilir. Mor halkaları kozmetik ürünlerle geçici olarak kapatılabilirsiniz, lakin bu semptomların dikkate alınmaması bütünsel sağlık açısından sakıncalı” dedi.

Genetik gözaltı morluğu bile tedavi edilebiliyor

Gözaltı morluklarının başlıca sebebi yaşın ilerlemesi olarak gösterilse de; genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle her yaşta görülebiliyor. Sağlıksız beslenmenin yanı sıra; protein, demir, C vitamini gibi eksikliklerin mor halkaların oluşmasına zemin hazırladığını söyleyen Hande Ulusal, tedavi süreci ile ilgili “İlk etapta beslenme ve uyku düzeninin gözden geçirilmesi gerekiyor. Sağlıklı beslenme biçiminin benimsenmesi ve uykunun düzene oturtulması tedavinin ilk aşamasını oluşturuyor'' dedi.

Ardından ileri teknolojilerin gücünden faydalanarak gözaltı morluklarının uzun süren etkili sonuç verecek şekilde tedavi edilmesinin mümkün olduğunu söyleyen Ulusal, ''Eyelit gibi en yeni tedavi yöntemleriyle artık genetik gözaltı morluğu bile tedavi edilebiliyor” şeklinde konuştu.

Tembel damarlar hareketlendiriliyor

Eyelit tedavisinin gözaltında morluklar oluşmasına neden olan tembel damarları aktif hale getirerek bölgedeki kan dolaşımını hızlandırdığına değinen Dermatoloji Uzmanı Dr. Hande Ulusal, “Haftada bir olmak üzere 7 seansta uygulanan bu tedavi yöntemi, bölgede yeni kılcal damarlar örülmesini sağlıyor. Morluğun büyüklüğüne ve direncine göre seans sayıları artabiliyor. Mor halkaların oluşmasına neden olan stres, sağlıksız beslenme, uykusuzluk, aşırı alkol ve sigara tüketiminden uzak durulduğunda tedavi daha kalıcı sonuçlar veriyor” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık