Haftanın Kitabı: 'Hayat Üzerine Diyaloglar'

Haftanın Kitabı: 'Hayat Üzerine Diyaloglar'

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim:[email protected]-----ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar...

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim:
[email protected]
-------------------------------------------

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular. Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede, "Haftanın Kitabı" kategorisinde, Cengiz Türüdü ve Naim Kandemir'in "Hayat Üzerine Diyaloglar" kitabını seçti.

HAFTANIN KİTABI

Cengiz Türüdü-Naim Kandemir

HAYAT ÜZERİNE DİYALOGLAR
NotaBene Yayınları
 / 248 s. İstanbul 2018

Alt başlığı ''Hayat Üzerine Konuşmalar’ olan ''İnziva Diyalogları’ adlı ilk kitaptan sonra, Cengiz Türüdü'nün, arkadaşı Naim kandemir'in sorularına verdiği yanıtlardan oluşan ikinci kitabı da çıktı Hayat Üzerine Diyaloglar...

İkinci kitap da, tıpkı birincisi gibi iki uzun yol arkadaşından, iki dava adamından, iki devrimciden Türkiye’ye, 70’lerin fırtına kuşağına gönderdikleri bir selam olduğu gibi, solun ideolojik ve siyasal sorunları ile  hayatımıza dair derin tartışmalardan oluşuyor..

Yine Note Bene Yayınları’ndan çıkan, "Hayat Üzerine Diyaloglar'' adlı kitabın da, ilki gibi okuyuculardan büyük ilgi göreceği açık.

Kitabın hem kahramanı hem de yazarı olan Cengiz Türüdü 78 kuşağından bir devrimci... 12 Eylül 1980 darbesinden sonra tutuklanmış ve ağır işçenceler görmüş bir Mülkiyeli.. Kişisel serüvenine 34 yıl boyunca mücadele ettiği ve sonunda yendiği ''deliliği’ de eklemiş bir kavga adamı.. Uzun süren bir “inziva'' döneminin sonunda yeniden doğan bir asi... O kuşağın bütün mensupları gibi mücadelenin güzelliğini, coşkusunu, mutluluğunu, heyecanını, cesaretini ve edebiyatını yaşadığı gibi, korkularını, kuşkularını, tereddütlerini ve acılarını da ruhunun derinliklerine kadar yaşayan bir entelektüel. 

Cengiz Türüdü ve yol arkadaşı  Naim kandemir ikinci kitaplarında bu kes daha çok entelektüel alanda bir gezintiye çıkıyor ve solun hala tartıştığı idiolojik ve felsefi sorunları otopsi masasına yatırıyor. İki arkadaş ayrıca aşağıdaki konuları tartışıyor.

* Toprağını bulmayan tohum neden yeşermez?
* Sol kibirden kurtulamaz mı? Bilgece yaşamak neden önemli?
* Bilgi uzmanlığı ve bilgi hamallığı Türkiye'de neden "aydın" olarak yutturuluyor?
* Türkiye'de faşizmin halleri...
* Türkiye nereye götürülüyor?
* Laiklik, İslamizasyon ve adalet Yürüyüşü
* Magazinin Gör Dediği
* Kadın Sorunu

1-451.jpg

2017 yılında yayımlanan "İnziva Diyalogları" kitabından sonra bu kez Cengiz Türüdü ve Naim Kandemir "İnzivayı" parçalamış olarak "Hayatın" ortasından düşündüklerini söylüyorlar, tartışıyor. Öylesine keyifli bir anlatımları var ki,  diyalogların orijinalitesi okuru da tartışmanın içine çekiyor.

Onlar hep net konuşuyorlar: "Biz; kitaplardan, haklının yanında olmaktan, hayallerimiz için yaşamaktan ve bizlerden kopartılan arkadaşlarımızı özlemekten hiç vazgeçmedik."

Okuyun deriz.

banner-029.jpg

ABC Kitap