Haftanın Kitabı: "Türk Devrimi'nin İlkeleri: Altı Ok"

Haftanın Kitabı: "Türk Devrimi'nin İlkeleri: Altı Ok"

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişimabcgazetesikitap@gmail.com-------------------------------------------ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini...

ABC Kitap'a ulaşmak için iletişim
[email protected]
-------------------------------------------

ABC Kitap editörleri, bu hafta da sizler için, "Yeni Çıkanlar / Editörün Seçtikleri / Haftanın Kitabı / ABC En Çok Satanlar Listesi" kategorilerini oluşturdular.

Editörlerimiz bu hafta yaptıkları değerlendirmede, "Haftanın Kitabı" kategorisinde, Halit Erdem Oksaçan'ın "Türk Devrimi'nin İlkeleri: Altı Ok" kitabını seçti.

Tarihçi Halit Erdem Oksaçan, elinizdeki kitapta, Türk Devrimi'nin siyasal ilkelerini, birincil kaynaklar başta olmak üzere, iki yüz dolayında belge ve kaynak ışığında inceliyor. Türk Devrimi'ni Yeni Osmanlılardan Genç Türklere, Tanzimat'tan 1908 Meşrutiyet Devrimi'ne dek tarihsel süreklilik içinde, siyasal ve düşünsel kaynaklarıyla araştırıyor. 

Oksaçan, Türk Devrimi'nin kuramı olarak Kemalizm'in, Atatürk başta olmak üzere, dönemin önde gelen isimleri ve aydınlar tarafından nasıl tanımlandığını, Kemalizm'i kuramlaştırma çabalarını, diğer ideolojiler ve doktrinlerle ilişkisini ve karşıtlılığını, dönemin özgün kaynakları ışığında irdeleyerek okura sunuyor. Türk Devrimi'nin ilkelerini simgeleyen Altı Ok'un, asırlar öncesine uzanan Türk tarihinde ve kültüründe taşıdığı anlama dikkat çekiyor. Altı Ok'un, masa başında üretilen bir doktrin değil, yaşamdan çıkarılan derslerle biçimlenmiş bir yol haritası olduğunu vurguluyor. Altı Ok'un uluslar arası kaynaklarına dikkat çeken Oksaçan, Avrupa-merkezci tarihçilikten farklı olarak, yalnız Anadolu Türkleriyle de sınırlı kalmayarak, Avrasya, Kafkasya ve Balkan Türklerinin düşünce yapıları, eylemleri ve deneyimleriyle yaptıkları düşünsel ve kuramsal katkıya işaret ediyor. 

HAFTANIN KİTABI

turk-devrimi-nin-ilkeleri-alti-ok02bbf6cd7f44fc1ae868cc863d2486d2.jpg

Halit Erdem Oksaçan

TÜRK DEVRİMİ’NİN İLKELERİ:ALTI OK

Düz Yazı Yayınevi

Bu düşünsel altyapının üzerine, Atatürk'ün ve dönemin önemli isimlerinin yazdıklarını, söylediklerini koyarak, Altı Ok'un içeriğini açıklıyor. Türk Devrimi'nin kazanımlarının kuramsal ve eylemsel değerini vurgulayarak Altı Ok'un günümüz için önemini ve program değerini ortaya koyuyor. 

Kitabın, "Ekler" bölümünde, Cumhuriyet Halk Fırkası'nın 1931 Programı'nın; Recep Peker'in 1931 yılında verdiği "CHF Programındaki Ana İlkeleri Açıklayan Konferansı"nın; Celâl Nuri İleri'nin "Türkiye Devleti'nin Şiarları" başlığını taşıyan Altı Ok değerlendirmesinin tam metni yer alıyor.

340 s. İstanbul 2016

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
ABC Kitap