İklim Elçisi seçilen Beren Saat: Öğrenciler derse aç giriyor, üniversiteler saygınlığını yitirdi

Beren Saat ile Kenan Doğulu’nun sözleri EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi'ne damga vurdu. Beren Saat'in konuşmasında dikkat çeken; başörtüsü, sansür ve Atatürk detayları. Kenan Doğulu'dan 'müzik yasağı' eleştirisi

Ankara'da düzenlenen 'EKO İKLİM Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi ve Fuarı'nda, sanatçı Beren Saat ve Kenan Doğulu'nun konuşması sosyal medyada gündem oldu. Beren Saat'in konuşmasındaki başörtüsü, sansür ve Atatürk detayları dikkat çekti. Kenan Doğulu, 'müzik yasağı' eleştirisinde bulundu,

“RAHATSIZLIKLARIMIZI DİLE GETİRDİĞİMİZDE KÖPRÜLERE YOLLARA BAK DENİLDİ”

Öğrencilik dönemimde başörtüsünün üstüne peruk takmak zorunda kalan sınıf arkadaşlarım oldu ve geçen yıllar içinde eğitim eşitliğinin sağlanmasına hepimiz çok sevindik.

Fakat sonrasında ‘kadının giysisi siyasete malzeme yapılıyor, eğitim sistemimiz geriliyor, kadın bakanlığı kapatılıyor, kadınlar haklarını sistematik bir şekilde kaybediyor’ diye rahatsızlıklarımızı dile getirdiğimizde ‘köprülere, yollara bak ne kadar iyi çalışılıyor’ cevabını aldık.

“ÜNİVERSİTELER SAYGINLIĞINI YİTİRDİ”

Basında, sanatta sansüre isyan ettiğimizde ‘yüzümüzü hep Batı’ya döndük şimdi birazcık da Doğu’ya bakalım’ denildi. O günlerde harekete geçebilecek pek çok kişi göz yumduğu için bugün ülkemizin en değerli üniversiteleri saygınlığını yitiriyor.

“ÖĞRENCİLER DERSLERE AÇ GİRİYOR”

Öğrenciler derslerine karınlarını doyuramadan giriyor. Türkiye teknolojide, bilişimde dünyanın gerisinde kalıyor ve kadın cinayetlerinde her yıl yüzlerce kadının yaşam hakkı elinden alınıyor.

Türkiye sanatta sporda kan kaybetmeye başladı. Yetkin akademisyenler öğrencilerine erişemiyor. Kadınlar korkmuş, gençler hayalsizleşmiş, insanlarımız gittikçe kültürsüzleşmiştir.

Şimdi benzer isyanlarımız iklim için. Gezegenimiz yangınlarla, sellerle bizi uyarmaya çalışıyor. Müsilaj bir üniversite öğrencisinin aydınlık zihninin üzerini kaplamaya çalışan baş örtüsü üzeri peruk gibi berrak denizin üzerinde duruyor.

Dünyanın her yerinde çocuklar her fırsatta ‘geleceğimi kirletmeyin’ diye seslerini duyurmaya çalışıyor. Ve büyükleri olarak biz göz yummaya devam edersek savaşlar nedeniyle göç etmek zorunda kalan çocuklara iklim sebebiyle göç etmek zorunda kalan çocuklar da eklenecek.

Dünya Bankası’nın çalışmasına göre 2050 yılına kadar 216 milyon insanın su ve gıda kıtlıkları ve aşırı hava olayları nedeniyle göç etmesi bekleniyor.

Önceki ve Sonraki Haberler
Video