İngiltere'den Omicrona'a karşı geliştirilen aşıya onay

İngiltere'den Omicrona'a karşı geliştirilen aşıya onay

ABD merkezli Moderna şirketinin geliştirdiği, koronavirüse ve alt varyantı Omicron'a karşı etkili aşıyı onaylayan ilk ülke İngiltere oldu.

Aşının sonbaharda hatırlatma dozu olarak kullanılması planlanıyor. Toplam 437 kişi üzerinde yapılan deneylerde aşının yeni varyantlara karşı daha etkili olduğu belirlendi.

İngiltere, ABD merkezli Moderna şirketinin koronavirüse ve Omicron varyantına karşı geliştirdiği aşıyı onaylayan ilk ülke oldu. Aşının sonbaharda hatırlatma dozu olarak kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Moderna önümüzdeki birkaç hafta içinde aşıları tedarik edebileceğini açıkladı. Ancak bu aşıları hangi ülkelerin alacağı henüz bilinmiyor. İngiltere'de tüm 50 yaş üstü ve yüksek risk grubundaki kişilere önümüzdeki aydan itibaren bir çeşit hatırlatma dozu yapılacak.
Moderna'nın aşısı hem orijinal KOVID-19 virüsünü hem de geçen kış ortaya çıkan ilk Omicron varyantını (BA.1) hedef alıyor.


İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu aşının etkisiyle ilgili kanıtları değerlendirdi ve yetişkinlerde kullanımı için onay verdi. Düzenleyici kurumun yetkilisi Dr. June Raine, "İngiltere'de kullanılmakta olan ilk nesil KOVID-19 aşıları hastalığa karşı önemli koruma sağlamaya ve hayat kurtarmaya devam ediyor" dedi ve ekledi:

"Bu iki değerli (bivalan) aşının sağladığı şey, virüs gelişmeye devam ederken bizi bu hastalığa karşı korumaya yardımcı olacak şekilde cephaneliğimizde keskinleştirilmiş bir araçtır."

437 kişi üzerinde denendi
Toplam 437 kişi üzerinde yapılan deneylerin sonuçları, güncellenen aşının güvenli olduğunu ve yeni varyantlara karşı daha iyi koruma sağladığını gösteriyor.

Omicron'a (BA.1) yapışabilen ve onu etkisiz hale getiren antikor seviyeleri yeni aşıda Moderna'nın eski aşısına kıyasla sekiz kat daha fazla çıktı.

İngiltere'de Kovid vakalarında tırmanmaya neden olan yeni Omicron varyantlarına (BA.4 ve BA.5) karşı yapılan testler de güncellenen aşı ile daha yüksek koruma seviyesi sağlandığını gösteriyor. Ancak bilinen varyantlara karşı daha iyi koruma sağlanırken, önümüzdeki aylarda nelerle karşılaşacağımız ve güncellenmiş aşının tam olarak ne kadar iyi performans göstereceği belirsizliğini koruyor.

Moderna İcra Kurulu Başkanı Stéphane Bancel, aşının onaylanmasından "memnuniyet duyduğunu" söyledi. Bancel, "Bu, Omicron içeren iki değerlikli bir aşının ilk onayı ve bu aşı, kış aylarına girerken İngiltere'deki insanları Kovid-19'dan korumada önemli rol oynayacak" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık