Kahve ömrü uzatıyor!

Kahve ömrü uzatıyor!

Avrupalı bilim insanları tarafından 10 yılda tamamlanan araştırma; düzenli olarak kahve tüketen kişilerin, tüketmeyenlere kıyasla yüzde 12 oranında daha uzun yaşadığını tespit etti.

Uzmanlar, araştırmada belirtilen faydaların yalnızca öğütülmüş kahve için geçerli olduğunu, hazır toz kahvelerin söz konusu faydaları sağlamayacağını belirtti.

İngiltere'deki Queen Mary Üniversitesi ve Macaristan'daki Semmelweis Üniversitesi'nden bilim insanlarının 10 yıl boyunca yürüttüğü incelemeler, kahvenin insan ömrünü uzatmada yardımcı olduğunu gösterdi. Yaklaşık 500 bin kişi üzerinde yapılan incelemelere göre düzenli kahve tüketen kişiler, kahve tüketmeyenlere kıyasla yüzde 12 oranında daha uzun bir ömre sahip oluyor.

Sputnik'in aktardığına göre; araştırma sonuçları ayrıca, kahve tüketiminin kalp ve damar hastalıklarına yakalanma ya da felç geçirme olasılığının yaklaşık yüzde 20 daha az olduğunu ortaya koydu.

ARAŞTIRMA SONUCU, ÖĞÜTÜLMÜŞ KAHVE İÇİN GEÇERLİ

Uzmanlar, araştırmada belirtilen faydaların yalnızca öğütülmüş kahve için geçerli olduğunu, hazır toz kahvelerin söz konusu faydaları sağlamayacağını belirtti.

Günde üç bardaktan fazla kahve tüketiminin ilave bir fayda getirmediğini kaydeden bilim insanları, kahvede kafeinin yanı sıra kanser, tip 2 diyabet ve bunama riskini azaltmakta etkili mineraller ve antioksidanların bulunduğunu vurguladı.

BUGÜNE KADARKİ EN BÜYÜK ARAŞTIRMA

Queen Mary Üniversitesi'nden Dr. Steffen Petersen, araştırma sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede incelemelerin orta düzeyde kahve tüketiminin 'kardiyovasküler olarak zararlı olmadığını ve hatta faydalı olabileceğini' gösterdiğini söyledi.

Daily Mail'e konuşan Petersen, "Bildiğimiz kadarıyla bu, kahve tüketiminin kalp ve damar sistemi üzerindeki etkilerine odaklanan bugüne kadarki en büyük araştırma" diye konuştu.

KAHVE İŞTAH KESTİĞİ İÇİN OBEZİTEYİ AZALTTIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Araştırmaya katılanların yüzde 22'si kahve tüketmeyenlerden, yüzde 58'i ise her gün düzenli olarak 1 ila 3 fincan kahve tüketenlerden oluşurken geriye kalanlar günde en az 3 fincan kahve tükettiklerini belirtti.

Düzenli kahve tüketenlerin diyabete daha az yatkın olduğunu belirleyen bilim insanları, kafeinin iştah kesici olması sebebiyle daha düşük obezite oranlarına neden olmuş olabileceğini düşünüyor.

Uzmanlar araştırmaya katılan 30 bin kişinin kardiyovasküler MRI sonuçlarını da inceledi. Buna göre, düzenle kahve içenlerin içmeyenlere oranla daha sağlıklı kalplere sahip olduğu tespit edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık