Koronavirüsün yeni varyantlarına takımyıldızlarının adları verilecek

Koronavirüsün yeni varyantlarına takımyıldızlarının adları verilecek

DSÖ, koronavirüs teknik heyeti lideri Maria Van Kerkhove, koronavirüsün yeni varyantlarına isim vermek için Yunan alfabesindeki harflerin yeterli olmayacağını ve yeni varyantlara takımyıldızlarının adlarının verileceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) koronavirüs teknik heyeti lideri Maria Van Kerkhove, koronavirüsün yeni varyantlarına isim vermek için Yunan alfabesindeki harflerin yeterli olmayacağını ve ileride çıkacak yeni varyantlara takımyıldızlarının adlarının verileceğini açıkladı.

ABD’li epidemiyolog ve DSÖ koronavirüs teknik heyeti lideri Maria Van Kerkhove, İngiliz Telegraf gazetesine demecinde koronavirüsün yeni varyantlarına isim vermek için Yunan alfabesindeki harflerin yeterli olmayacağını ve ileride çıkacak yeni varyantların adlandırılmasında takımyıldızlarının adlarının kullanılacağını söyledi.

Sputnik'te yer alan habere göre; DSÖ, geçen mayısta koronavirüs varyantlarının adlandırılmasında Yunan alfabesindeki harflerin kullanılacağını, bu uygulamayla virüsün kamuoyunda ve basında daha kolay ele alınmasının, aynı zamanda varyantların ilk kez ortaya çıktığı ülkelerle anılmasının da önüne geçilmesinin hedeflendiğini duyurmuştu.

Dünya Sağlık Örgüt'ü geçen üç ay içinde koronavirüsün beş varyantına, Yunan alfabesinden harfler kullanarak isim verdi.

Kerkhove, daha önce Yunan alfabesindeki 24 harfin yeterli olmaması durumunda eski Yunan tanrı ve tanrıçalarının adlarının kullanılacağı bir seçeneğin üzerinde de durulduğunu, lakin sonra bu seçenekten vazgeçildiğini ifade etti.

Sağlık