Parti sözcülerimize öneriyorum…

Parti sözcülerimize öneriyorum…

Her düzeyde CHP adına konuşan partililerimizden dileğimdir.1) Kısa-az konuşun: Konuşmanız akılda kalan, çarpıcı etkisi olan adeta sloganvari cümlelerle kurulu olsun. Uzun olmasın: Rakip içinden hangi cümleyi seçmek isterse istesin...

Her düzeyde CHP adına konuşan partililerimizden dileğimdir.

1) Kısa-az konuşun: Konuşmanız akılda kalan, çarpıcı etkisi olan adeta sloganvari cümlelerle kurulu olsun. Uzun olmasın: Rakip içinden hangi cümleyi seçmek isterse istesin çarpıtacak yorumlar yapamasın. Uzun olmadığı ve sloganvari olduğu  için sözlerinizi “gargaraya'' getiremesin.

2) Sık sık konuşmayın : Hep aynı yüz, aynı sestonu, aynı vurgulama, aynı uslup uzun oldu mu kitleyi bıktırır. Oysa kısa ve çarpıcı oldu mu kitlede olumlu bir alışkanlık uyandırır. Diğer yandan bir çok partilinin de kamuoyu önüne çıkması sağlanır. Rakip fazlaca hedef gözetemez.

3) Her konuda konuşmayın: Genel başkan söyledi, “Bilgi ile konuşun “ diye.. Ayrıca 2. Kuruluşumuzun ilk yıllarındaki sloganı hatırlatmak istiyorum. Her çalışmanızda her faaliyetinizde, her konuşmanızda “Bilgiyle-emekle ve Erdemle'' dillendirin sorunları.

4) Uzun konuşmayın: Uzun konuşmak da, her konuda konuşmak da konuyu ve dikkati dağıtır. Seçim propaganda dönemleri aslında; siyaset bilimindeki tanımıyla“propoganda'' dönemleri değildir. İki seçim arası günler-aylar, her gün propaganda görevimiz var. İçinde bulunduğumuz dönemler, insanların tercih yapmaları,seçimlerini etkileme dönemidir. Günlük konuşma anlamıyla söylemiyorum: “Siyasal ajitasyon'' dönemidir. Yani Seçmenin “duygusal aklına “ seslenmek dönemidir.

5) Öfkelenmeyin: Ayrıca belirtmeliyim ki, konuşmanızda öfkelenmeden, bir  amaçla konuşun; bir avukatın Mahkeme heyetini ikna ederken kullandığı uslup gibi sükûnet ve nezaket dolu olsun. Bir hocanın ders anlatırken kullandığı uslup gibi renkli ama akılda tutucu olsun… Bir eylem çağrısı yapıyorsanız; bir askeri komutan gibi, heyecan dolu, kesin ve kati  hedef göstersin eylem önersin.