Prof. Dr. Ahmet Saltık: Nisan ayından daha büyük rakamlarla karşı karşıyayız

Saltık, "Bakan, konuşmasında gençler arasında hızla arttığını belirtti. Ortalama yaş Almanya'da Nisan ayında 52 iken Ağustos ayında 36'ya indi dedi. Bu korkunç bir şey. 

Begümhan Aydoğan'ın sunduğu Haber 15'in bugün ki konuğu; Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Saltık oldu.

Saltık, Türkiye’de koronavirüsün güncel durumu, okulların açılmalı, Rusya’nın geliştirdiği aşı ve dünyadaki aşı ve tedavideki gelişmeleri yorumladı. "Almanya Sağlık Bakanlığı'nın yeni bir açıklaması oldu. 

DW Türkçe'ye henüz düşmedi. Almanya Sağlık Bakanı gelecek aylar için 'iyimser' olduğunu belirtti. Aşı için gelecek yıl kesin dedi. Almanya aşı üretiminde dünyada ilk 3-4'de" ifadelerini kullanan Saltık, "Bakan, konuşmasında gençler arasında hızla arttığını belirtti. Ortalama yaş Almanya'da Nisan ayında 52 iken Ağustos ayında 36'ya indi dedi. Bu korkunç bir şey. 

Şu cümleyi kullandı; "Şüphesiz endişe verici bir durum" dedi. İnsanların topluca bir araya gelmesi gereken tüm etkinliklerin yasaklanmasını, futbol gibi binlerce insanın bir araya gelmesinin dehşet verici olduğunu söyledi. Türkiye'de bugünlerde halı sahaların açıldığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Saltık'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

*"Son rakamları sizde biliyorsunuz. Almanya Sağlık Bakanı'nın açıkladığı rakamlara göre 1226, Türkiye'deki rakam 1212. Almanya'da toplam 219 bin 519 toplam vaka dün açıklanan verilere göre, Türkiye'deki rakam 244 bin 392. Dolayısıyla bizim rakamlarımız Almanya'nın biraz önünde.  Almanya Sağlık Bakanı "Şüphesiz endişe verici" cümlelerini kullanırken, bizim Sağlık Bakanımızın kullandığı cümleleri görüyoruz. Daima o klasik lafları ediyor" 

*"AB ülkeleri itirafta bulundu. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya açık açık itirafta bulundular, 'salgını iyi yönetemedik' diye. Herhalde Türkiye harikalar yaratıyor. Gelsinler Türkiye'den salgın yönetimi nasıl yapılır, veriler nasıl manipüle edilir öğrensinler" 

*"Hastalar hastaneye yatırılmadığı için bunlar kayıtlara girmiyor. Rakamlar o yüzden 1212 dolaylarında. Belki de bunun 10 katı dolaylarında. Nisan ayı ortalarındaki rakamlardan daha büyük dalgayla karşı karşıyayız"

Etiketler :

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Sağlık