Prof. Osman Müftüoğlu: Kanser, "geliyorum" der

Prof. Osman Müftüoğlu: Kanser, "geliyorum" der

Hürriyet yazarı Prof. Müftüoğlu, erken teşhisin önemini hatırlattı.

Osman Müftüoğlu, kanserlerde erken teşhisin önemine vurgu yaparak, kişinin bedeninindeki değişimleri iyi gözlemlemesi gerektiğini belirtti. 

Prof. Müftüoğlu, "Kanser 'geliyorum' der" başlıklı yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Kanserlerin çoğu önemsemediğimiz bazı işaretlerle ve düşündüğümüzden çok daha uzun bir zaman dilimi içerisinde sinsice gelişiyor. Biraz uyanık olan, bedenini dinlemeyi bilen insanlar işte bu nedenle daha şanslılar. Örneğin, giderek belirginleşen 'halsizlik ve yorgunluklar', durup dururken ortaya çıkan 'kilo kayıpları', nedeni anlaşılamayan lakin tekrarlayıp duran uzun süreli 'hafif bir ateş', vücudun herhangi bir yerinde inatçı bir şekilde varlığını sürdüren 'ağrılar' herhangi bir kanserin ilk işareti olabiliyor. Ayak tabanında, avuç içinde ya da tırnak uçlarında önemsenmeyen bir 'ben', özellikle büyümeye ve renk değiştirmeye başlamışsa ciddi bir cilt kanserine işaret edebiliyor.

Durup dururken ortaya çıkan yutma güçlükleri, uzun süredir devam eden lakin önemsenmeyen hazımsızlık ve benzeri şikâyetlerin bile muhtemel bir hazım sistemi kanseri olasılığına karşı ciddiye alınıp değerlendirilmesinde fayda var. Özetle her hastalıkta önemli olan lakin kanserler için vazgeçilmez hale gelen o bildik cümleyi gelin yeniden hatırlayalım: ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR."