Qualcomm, yeni işlemcisinin ilk duyurusunu yaptı

Qualcomm, yeni işlemcisinin ilk duyurusunu yaptı

Şirket, yaklaşmakta olan özel Windows on Arm silikon çekirdeklerinin Oryon olarak adlandırılacağını duyurdu.

Apple’ın M serisi işlemcilerdeki başarısının ardından hem Qualcomm hem de MediaTek pastadan pay almak istiyor. Uzun süredir bu alanda faaliyet gösteren ve daha iddialı olan Qualcomm , Snapdragon Teknoloji Zirvesi 2022’de özel Arm CPU’su için Oryon adlı bir isim duyurdu.

 Ne yazık ki şirket herhangi bir ayrıntı sunmadı, ancak bazı bilgilerimiz var. Öncelikle MediaTek’in aksine bu işlemciler giriş seviyesi değil amiral gemisi olacak. Apple’ın M serisi özel Arm işlemcileriyle rekabet edebilecek modeller bile olacak.

Oryon

Qualcomm, ARM’de Windows’a uzun süredir yatırım yapıyor. Şimdiye kadar birçok başarısız girişimde bulunan şirket rotasını değiştirmeye kararlı. Hatta bir süre önce Nuvia’yı 1.4 milyar dolara satın aldılar . Nuvia uzun süredir ARM mimarileri üzerinde çalışıyor ve Qualcomm’un Apple ile rekabet etmek için ihtiyaç duyduğu deneyime sahip olabilirler.

Oryon

Ne yazık ki, şu anda piyasada bulunan Windows uyumlu Qualcomm işlemciler doğrudan ARM’nin mimarisini temel alıyor. Şirket, Nuvia’nın yardımıyla daha özelleştirilebilir ürünler yapmak istiyor. Başarılı olurlarsa Apple kadar güçlü işlemciler üretmeleri mümkün.

Qualcomm Orion tabanlı yeni yongaları kullanan ürünlerin 2024 yılında raflarda olması bekleniyor. Yine de şirketlerin hızlı hareket etmesi gerekiyor. Apple şu anda M serisi ile rakipleri arasındaki boşluğu genişletiyor. Şirketin bir yıl içinde M2 ​​Pro ve M3 gibi işlemcileri tanıtması bekleniyor.

Apple Glass çıkış tarihi 2025’e sarkabilir!

Etiketler :
Teknoloji