RTÜK Başkanı Yerlikaya: Sansürcü değiliz

RTÜK Başkanı Yerlikaya: Sansürcü değiliz

RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya Kayseri'de, 'İstismar, Şiddetin Önlenmesinde İletişimin Toplumdaki Yeri' konulu toplantıya katıldı. Valilik, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ve Emniyet  Müdürlüğü'nce düzenlenen etkinliğe Vali...

RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya Kayseri'de, 'İstismar, Şiddetin Önlenmesinde İletişimin Toplumdaki Yeri' konulu toplantıya katıldı. Valilik, Erciyes Üniversitesi (ERÜ) ve Emniyet  Müdürlüğü'nce düzenlenen etkinliğe Vali Vekili Mehmet Emin Avcı, ERÜ rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, Emniyet Müdür Yardımcısı Sefa Sarıkaya ve protokol mensupları, öğretim görevlileri, iletişim fakültesi öğrencileri de katılım sağladı. Düzenlenen toplantıda konuşma yapan Başkan Yerlikaya haber bültenleri hakkında bazı eleştirelerde bulunurken, televizyon dizileri ve internet üzerinden yapılan yayınlarla ilgili de açıklamarda bulundu. 

HABER BÜLTENİ BİTİNCE İÇİNİZ KARARIYOR
Burada konuşan Prof. Dr. Yerlikaya, sözlerine kendisinin ERÜ İletişim Fakültesi'nin kurucu dekanı olduğunu hatırlatarak başladı. Yerlikaya, ''Televizyondaki haberlere bir bakıyorsunuz 10 dakika kadar süren haberler var. Örneğin trenin altında kalıp parçalanmış bir kadın cesedi. Eviriliyor, çeviriliyor aynı görüntüler ha bire veriliyor. Bir haber  1 dakika bilemediniz 3 dakika olur. Ekrana baktığınızda 10 dakika süren haberde, her seferinde içiniz parçalanıyor. Tabii bunlar reyting kaygısıyla yapılıyor. Ana haber bültenlerine bir bakıyorsunuz kaza, cinayet, kadına şiddet, çocuk istismarı, kadın cinayeti inanın haber bülteni bitince pelte gibi olup, içiniz kararıyor. Avrupa'daki ülkelere bakın Hollanda'ya, Almanya'ya bakın suç oranları bizden yüksek ama oradaki haber bültenlerinde böyle görüntüler yok. Bir intihar, tecavüz olayı günlerce veriliyor ama onlar vermiyor. 2017 yılında mahkemeler kararıyla 46 adet yayın yasağı verildi. 2018'de ise, şu ana kadar sayı 35 dolayında bunun 11'i çocuklarla ilgili, 4'ü cinayet kalanı kadınlarla ilgili.'' dedi.

857287.jpg

'DİZİLERİMİZ ÇOK KALİTELİ'
Televizyon dizileri hakkında da değerlendirmelerde bulunan Yerlikaya, ''Dizilerimiz çok kaliteli ve 100'e yakın ülkeye satılıyor. Biz dizilerimizin kalitesinden değil, içeriklerinden şikayetçiyiz. Çünkü bu diziler, yurt dışında bizi yani ülkemizi tanıtıyor. O açıdan çok önemli. Dizilerimizin 100 ülkeye satılmış olması yapımcılara ayrı bir hassasiyet getiriyor." diye konuştu. 


'KESİNLİKLE SANSÜRCÜ DEĞİLİZ'
Sansürcü olmadıklarını dile getiren Yerlikaya, internet üzerinden yapılan radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınlarla ilgili düzenlemeleri 2-3 ay içinde tamamlayacaklarını, sosyal medyaya ilişkin bir tasarruflarının olmadığını ve bu konuda algı yaratıldığını belirtti. RTÜK Başkanı Yerlikaya konuşmasına, ''İnternet üzerinden yapılan yayınlarla ilgili bildiğiniz gibi yasa Meclis'ten geçti. 6 aylık bir çalışmayı gerektirirken, yoğun çaba sonucu inşallah 2-3 ay içinde yönetmelik bitecek. Biz kesinlikle sansürcü değiliz. RTÜK yayın yapıldıktan sonra inceler ve yayıncıya mahkeme yolu açıktır. Yeni yasayla sadece internet ortamında radyo ve televizyon yayınları ile isteğe bağlı yayınların denetimi söz konusudur. Sosyal medya ile bizim bir işimiz yok. Çocuklarla ilgili yayınlara gelince onların obeziteye teşvik eden yiyecek ve içeceklerin Sağlık Bakanlığı'ndan alınan listeyle çocuk filmleri oynatan kanallarda reklam olarak yayınlanması yasaklandı. Bu tür yiyecekler kırmızı, mavi ve gri olarak 3 kategoride sınıflandırıldı. Buna göre reklamlar yayınlanacak. Çocuklarına TV'de çizgi film açıp 7 saat film seyrettiren anneler bile var'' diye devam etti.