‘Sayıştay ‘Denetlenmeli’ demesine rağmen, Diyanet Vakfı’nın 2.4 Milyar TL’ye ulaşan harcaması neden denetlenmiyor?’

‘Sayıştay ‘Denetlenmeli’ demesine rağmen, Diyanet Vakfı’nın 2.4 Milyar TL’ye ulaşan harcaması neden denetlenmiyor?’

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Satıştay'ın "Denetlenmesi gerekir" demesine rağmen hala 2017-2019 arası toplam harcaması 2,4 milyarı bulan Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV), harcamalarının neden denetlenmediğini sordu.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Sayıştay’ın “Denetlenmesi gerekir” tespitine karşın denetim dışı bırakılan, 2014-2018 arası gelirini % 116 artıran, 2017-2019 arası toplam harcaması 2,4 milyarı bulan Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV), harcamalarının neden denetlenmediğine ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a soru önergesi verdi. “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın faaliyetlerine destek olmak amacıyla kurulan ve “Diyanet’in kara kutusu” olarak nitelendirilen Diyanet Vakfı’nın 2019 yılı giderleri, 2017 yılına oranla yüzde 46 artmıştır” bilgilerini veren Kenanoğlu, vakfın 2017, 2018 ve 2019 yıllarındaki toplam harcamasının 2,4 milyar TL’ye ulaştığı belirtti. TDV’nin 2019 yılında yalnızca inşaat harcamaları için harcadığı toplam para 269,5 milyon TL. Aralarında 35 cami, 42 Kuran kursu ve iki dükkanın da yer aldığı toplam 141 inşaat için 260,4 milyon TL harcayan vakfın 2019 yılındaki 45 tadilat işinin maliyeti ise 9,1 milyon TL. Kenanoğlu’nun TDV’nin harcacmalarına ilişkin sunduğu veriler ise şöyle:

  • Temeli 2015 yılında atılan Cibuti Sultan II. Abdülhamid Han Camii için dört yılda 7 milyon 980 bin dolar para harcandığı belirtilmiştir. Caminin 5 bin kişinin aynı anda ibadet edebilecek kapasitede olduğu ifade edilirken 10 bin metrekare üzerine inşa edilen cam için denizin doldurulduğu bildirilmiştir.
  • Kıbrıs Lefkoşa’da 2013 yılında projelendirilen Hala Sultan Camii ve Külliyesi’nin maliyeti de yüksekliği ile dikkati çekmektedir. Kullanıma açılan caminin tamamlanması için harcanan para TDV’nin kayıtlarına 49,7 milyon TL olarak geçirilmiştir.
  • Temeli Mayıs 2015’te atılan, 2021 yılında ise tamamlanması planlanan Arnavutluk-Tiran Namazgah Camii ve Külliyesi ile Makedonya’da yapımı devam eden Üsküp Camii’nin maliyeti de TDV’nin yurtdışında yaptırdığı diğer camilerden geri kalmamıştır. İki camiinin toplam yaklaşık maliyeti TDV’nin faaliyet raporuna, 41,6 milyon avro olarak yansımıştır.
  • Suriye’de yaşanan iç savaş nedeniyle zarar gören toplam 467 cami ve hizmet binasının tadilat işleri de TDV bütçesinden karşılandığı belirtilmektedir. Tadilat işleri için harcanan toplam paranın 22,7 milyon TL olduğu açıklanmıştır.

Kenanoğlu’nun soru önergesinde şu sorular yer aldı:

  • Sayıştay’ın ‘denetlenmesi gerekir’ tespitine karşı Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) neden denetlenmemektedir?
  • Türkiye Diyanet Vakfı en son ne zaman denetlenmiştir?
  • Türkiye Diyanet Vakfına bağışların dışında diğer kamu kurum ve kuruluşlarından herhangi bir gelir aktarılmak tamıdır?
  • TDV’nin 2019 yılı faaliyet raporunda yer alan “Amaca yönelik giderler” den kastedilen kalemler nelerdir? Hangi harcamalardır?
  • Türkiye Diyanet Vakfının personel sayısı kaçtır?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
GENEL