Sürekli pot kıran, ekran sevdalısı Nebati, Külliye'den veto mu yedi? Hazine ve Maliye Bakanlığı politikasını Prof. Aşan anlatmaya başladı

Sürekli pot kıran, ekran sevdalısı Nebati, Külliye'den veto mu yedi?  Hazine ve Maliye Bakanlığı politikasını Prof. Aşan anlatmaya başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Nuraddin Nebati yerine son 3 gündür öne çıkan isim Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan

Serkut BOZKURT  

Nureddin Nebati, yardımcısı olduğu eski Hazine ve Maliye Bakanı Naci Ağbal döneminde son bir aya kadar sessizdi. Çoğu kimse adını bilmiyordu. Ta ki Ağbal'ın görevden alınacağı kulisleri yayılana kadar. Nebati, bakan olmadan önce Külliye'ye kendisini göstermek için arka arkaya tweetler atmaya, Erdoğan'ın ekonomi politikalarının ne kadar muhteşem olduğunu söylemeye başladı.
İşe yaradı.
Gece yarısı kararnamesiyle Hazine ve Maliye Bakanı oldu.
Bakan olduğu açıklandığı gün, FETÖ ile olan fotoğrafları hatırlatıldı.
Berat Albayrak ile olan çok sıkı muhabbeti ortaya çıktı.
Damat Berat Albayrak'ın sarayda olmasa bile, gölgesi Nebati'nin etkili olduğu belli oldu.
Ama bunlar Külliye'den veto yemesine neden olmadı.

Veto, kırdığı potlardan

Hemen her gün televizyon ve iktidara yakın bir gazeteye röportaj veren Nureddin Nebati'nin gözlerindeki ışıltıya üç gündür hasret kaldık. 

ABC Gazetesi'nin edindiği kulislere göre, Nebati'nin arka arkaya kırdığı potlar, ciddiyetten fersah fersah uzak açıklamaları Külliye'yi rahatsız etti.

İşte Nebati'nin bakan olduktan hemen sonra ilk aklımıza gelen gafları:

  • Amerikan Merkez Bankası 5 aileye ait.
  • Salgın bitti mi bitti!
  • Gözlerime bakar mısınız, ne görüyorsunuz?
  • 15 liradan, 16 liradan, 17 liradan dolar alanlar büyük finansörler değil. Büyük finansörler, bu işin bir şekilde döneceğini bilir. Ama çarpılan kim oldu? Küçük yatırımcılar..

Nebati bakan olalı henüz bir ay bile dolmadan pot kotasını doldurdu. Ama asıl potu, A Haber yayınında kırdı:

"Ekonomi canlı, yüzde 12 reel faiz.." dedi.

Gözlerinden ışıltı akan Nebati ağzından planlanan faiz oranını kaçırdı. Yüzde 14 olan politika faizine ilişkin Bakan Nebati yüzde 12 hedefi olduğunu söyledi.

İşte bu son gaf, Külliye'de bardağı geç de olsa taşırdı.

Nebati'nin susması söylendi, sahaya Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, sürüldü.

Gerçi Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan da pot kırdı ama (bu haber Bloomberg ve ABC Gazetesi'nde yer aldı) pek göze batmadı. Aşan, Ocak ayında eksi (-) enflasyon beklediğini söyledi. 

Aşan'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı adına yaptığı konuşma son açıklamada da ortaya çıkıyor.

Nebati yerine Aşan konuşuyor

Prof. Göksel Aşan, Japon gazetesi Nikkei Asia'ya verdiği demeçte hükümetin enflasyona karşı garanti verecek ve ülkeyi cari fazla verme yoluna sokacak Türk Lirası bazlı bir dizi yeni finansal araç hazırlığında olduğunu belirtti. Aşan, "Hazine ve Maliye Bakanlığı enflasyona endeksli enstrümanlar üzerinde çalışıyor. Bunun, kur korumalı lira mevduat ürünü ile rekabet eden yeni bir banka mevduat ürünü olacağını düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığının iki işini Aşan anlattı

Aşan'ın ayrıca yastık altında olduğu değerlendirilen 5 bin ton altın ve altın takının fiziki altına dönüştürülebilir altın sertifikaları yolu ile finansal sisteme getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini vurguladığı da belirtildi.

Dövize endeksli mevduat uygulamasına yatırımcıların ilgisinden memnun olduklarını da anlatan Aşan, "Kişisel olarak bu yeni mevduat enstrümanları ile dövize endeksli lira hesaplarına bir ayda 150 milyar lira toplanmasını, aynı dönemde ek 5 milyar dolarında standart döviz hesaplarından liraya döndürülmesini bekliyorum" diye konuştu.

Nebati'ye ekran ve röportaj vetosu

Külliye, 3 Aralık'ta bakanlık koltuğuna oturan, bakanlığı bir ay bile geçmeden potları, ekonomideki cehaleti ile gündeme gelen Nebati'nin ekran sevdasından rahatsız oldu. Bir hatırlatmada bulunalım, Hazine ve Maliye Bakanları (eskiden iki ayrı bakanlıktı) çok nadir televizyona çıkardı. TBMM yıl sonu bütçe görüşmeleri veya TÜSİAD - MÜSİAD gündemli davetlerde konuşulardı.  Bu iki bakanın söylediği her kelime piyasaları alt üste edebilirdi. Bu disiplin, damat Berat Albayrak ile bozuldu. Albayrak da şımarık tavırlar ve şiveli konuşmalar yaparak bakanlığın prestijini yerlere serdi. Ama 28 günde bu kadar çok pot kıran bakan görünmedi. 

Aşan'ı daha sık göreceğiz

Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan'ı belli ki daha sık göreceğiz, Nebati'nin gözlerindeki ışıltıya hasret kalacağız.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
ABC Kritik