TESK Başkanı Palandöken: PCR testinin maliyetini işverenlerin yüklenmesi mümkün değil

TESK Başkanı Palandöken: PCR testinin maliyetini işverenlerin yüklenmesi mümkün değil

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından önceki gün yapılan açıklamada, işverenlerin istemesi halinde aşı olmamış çalışanların PCR testi yaptırması gerekeceği duyurulmuştu. Aşı yaptırmayan çalışanlar, 200-250 liralık PCR testi ücreti ödeyebilir.

Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, "Aşı yaptırmayan çalışanlar, 200-250 liralık PCR testi ücretiyle karşı karşıya kalabilir. Bu test zorunlu olmadığı için, kamu tarafından PCR ücretinin karşılanmaması söz konusu olabilir. Kısacası, PCR testinden ücret alınmasının önünde bir engel yok. İşverenlerin hepsinin bu maliyeti yüklenebilmesi de mümkün gözükmüyor." ifadelerini kullarak işverenlerin PCR Testi ücretini karşılanmasının pek mümkün olmadığını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın koronavirüs aşısı yaptırmamış çalışanlar için işverenlerin artık PCR testi isteyebileceği açıklamasının ardından uygulamanın detayları da netleşmeye başladı.

Bu hafta itibarıyla işverenlerin aşı yaptırmış ve yaptırmamış çalışanların bilgilerini toplamaya başlaması bekleniyor.

Türkiye Esnaf Ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken ise aşı olmamış çalışanların 200-250 liralık PCR testi maliyetleriyle karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

Esnafın da aşı olmamış çalışanlarından PCR testi isteyeceğini belirten Palandöken, “Biz zaten bir süredir aşılamaya teşvik ediyoruz. Okulların açılması öncesinde kantinlerin, servislerin aşılanması hayati düzeydeydi. Burada mesafe kat ettik. Restoran çalışanların aşılanması zaten sektörün varlığını sürdürebilmesi için elzem. Şimdi getirilen PCR testi uygulamasına bizim üyelerimiz de dahil olacaktır. Yaptığımız kampanyalar, hastalığın verdiği zararların herkes tarafından görülmesi, sonbaharın yaklaşması.. Bunların hepsi aşı oranlarını artırdı. Biz ciddi anlamda aşı yaptıran sayısında kıpırdanma görüyoruz” diye konuştu.

Daha önce kuryeler için de aşının zorunlu olmasını istediklerini vurgulayan Palandöken şöyle devam etti:

“Şimdi ise tüm sektörlerin yaşaması için aşı bir nevi zorunluluk haline geldi. Bir de ücret durumu var. Aşı yaptırmayan çalışanlar, 200-250 liralık PCR testi ücretiyle karşı karşıya kalabilir. Bu test zorunlu olmadığı için, kamu tarafından PCR ücretinin karşılanmaması söz konusu olabilir. Kısacası, PCR testinden ücret alınmasının önünde bir engel yok. İşverenlerin hepsinin bu maliyeti yüklenebilmesi de mümkün gözükmüyor. Böyle bir durumda çalışan olarak test maliyetini üstlenmek ve koronavirüs kaynaklı sağlık riskini taşımak ne kadar doğru, bunu insanların vicdanına bırakıyorum. Sevindirici olan ise, şu anda bizim üyelerimizde aşılama oranının yüzde 95’lere çıkmış olması, sadece yüzde 5’lik bir kesim için tereddütten bahsediyoruz. Bu oranın da son alınan kararlar sonrası hızla gerilemesini bekliyoruz. Üçüncü doz aşısını yaptıran çalışanlarımız da bir hayli fazla. Bu bilinç noktasına gelinmesinden memnuniyet duyuyorum”

İşyerlerinde yeni döneme uyum, yapılan işe, çalışanların durumuna, işyerinin fiziki olanaklarına göre farklılaşacak. İşyeri hekimi, işyeri sahibi ve iş güvenliği uzmanları her işyeri için ayrı bir planlama yapabilecek.

Çalışanlardan aşı olmamaları durumunda PCR testi istenmesinin yanı sıra, aşı olmayan çalışanlarla, aşı olan çalışanların fiziki mekanlarının ayrılması, farklı vardiyalarda çalıştırılması veya uzaktan çalışma yaptırılması gündeme gelebilecek. Bu süreçte çalışanlara, koronavirüse yakalanması durumunda yaşayabileceği olumsuzluklar da yazılı olarak iletilecek.

"Esnaf ve Sanatkârların tek borcu vergi ve SGK primleri değil"

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kısıtlamaların kalkmasının ve yapılandırma süresinin eylül ayı sonuna kadar uzatılmasının esnafa nefes aldırdığını belirterek, “1,5 yıldır işyeri kapalı olan esnafın borçlarını kapatması kısa zamanda mümkün değil. Yapılandırma başvuru süresi yılsonuna kadar uzatılmalı, taksit ödemeleri de 2022 başında başlamalı” dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada esnaf ve sanatkarların borçlarının ertelenmesini talep etti. Palandöken, esnafın tek borcunun vergi ve SGK primleri olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Esnaf 1,5 yıllık kapalı olunan dönemde bankalara borçlandı, tedarikçilere borçlandı, çek ve senetlerini ödeyemedi. Borçlarının bir kısmını kapatabilmek için tüm birikimini tüketen esnafın birikmiş borçlarını kısa sürede kapatmasının imkanı yok. İşlerin yeni yeni açılmaya başladığı bu dönemde hem güncel vergi ve prim borçlarını hem de yapılandırma borçlarını ödemeye çalışmaları esnafın üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor. En azından geçmiş dönem vergi ve prim borçlarını ödeyebilmeleri için yapılandırma taksit ödemeleri 2022 yılında başlamalı. Başvuru süresi de yıl sonuna kadar uzatılmalı”

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık