Vakalar 10 kat arttı: İstanbul'da sokağa çıkarsanız...

Vakalar 10 kat arttı: İstanbul'da sokağa çıkarsanız...

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınında son durumu değerlendirdi. Ceyhan, vakalardaki artışı ve mutasyonlu virüsü hatırlatarak "İstanbul'da sokağa çıkarsanız virüsü kapmama şansınız çok düşük" diye konuştu.

İstanbul alarm veriyor. AK Parti kongreleri sonrası yaşanan vaka patlaması, koronavirüs salgınını kontrolden çıkarmış durumda. Sağlık Bakanlığının dün (9 Nisan 2021) açıkladığı günlük koronavirüs tablosuna göre; bir gün içerisinde 55 bin 791 yeni vaka tespit edildi ve 253 insan yaşamını yitirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da İstanbul’da vakaların son 1 ay içinde 10 kat arttığını söyledi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, yaşanan vaka patlaması sonrası yurttaşlara önemli uyarılarda bulundu. Ceyhan, İstanbul’da sokağa çıkılması ya da toplu taşıma kullanılması durumunda koronavirüse yakalanmama şansının çok düşük olduğunu söyledi.

Ceyhan şöyle devam etti:

İstanbul’dan başka yerlere yayılıyor. Halk arasında İstanbul için ‘Türkiye’nin Vuhan’ı’ deniyor. Artık o Vuhan özelliği kayboldu; çünkü Çinliler Vuhan’da hastalığı kontrol ettiler, tek merkezliydi. ‘İstanbul’u kontrol edince Türkiye’yi kontrol ederiz’ diye bir düşünce maalesef yok; çünkü virüs her yere yayıldı. Tabi gerek yaşam koşulları gerek toplu taşıma araçları ve trafikte geçirilen süredeki farklılıklar İstanbul’u daha riskli hale getiriyor. Bizim Türkiye genelinde 360 bin tespit ettiğimiz aktif vaka var yani virüsü bulaştırma potansiyeli olan kişi var. Bunun 10 katı kadar insan şu anda virüsü taşıyor ve bulaştırma potansiyeli var anlamına gelir.

Mutant virüs hatırlatması

Ceyhan, tedbirlerin yetersiz olduğunu söyleyerek, mutasyonlu koronavirüs hatırlatması da yaptı. Ceyhan, geçen yılın bahar dönemiyle bugünü kıyasladı ve şöyle konuştu:

İlkbahar dönemini hatırlayalım, aldığımız önlemleri düşünürsek okullar kapalı, seyahat yasağı var, kamuda da olsa sadece kademeli mesai uygulaması var, restoranlar kapalı, 65 yaşın üstü ve 20 yaşın altı aylarca sokağa çıkamıyor, nüfusa hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Biz bu önlemler ile vaka sayısını 5 binlerden binlere indirdik, daha da aşağı indiremedik; çünkü gevşemeye başladı önlemler. Şu anda bunun neredeyse 10 katına yakın vaka ile uğraşıyoruz, karşımızda bir mutant virüs var ve bu tedbirlerin çok daha azı ile ve de en önemlisi bölgesel tedbirler ile salgını kontrol altına almaya çalışıyoruz. Bu çok mümkün görünmüyor.

Sağlık