Aşı olanlara iyi haber!

Aşı olanlara iyi haber!

ABD’de mayıs ayında koronavirüs sebebiyle hastaneye kaldırılanların sadece yüzde 0,1’i iki doz aşısını olanlardı. Ölenlerin yüzde 99’undan fazlası ise aşı olmayanlar.

Dünya çapında 3,9 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüse karşı geliştirilen aşılar birçok ülkede kullanılmaya başlarken, aşının önemini gözler önüne seren çarpıcı bir sonuç ABD’den geldi.

ABD merkezli haber ajansı Associated Press, ülkede koronavirüse bağlı sebeplerle yaşamını yitirenleri analiz etti ve aşı olmanın önemini bir kez daha ortaya koydu.

Hastaneye kaldırılanların yüzde 0,1'i iki doz aşı olanlardan

Haber ajansının mayıs ayını kapsayan incelemesinde 853 binden fazla insanın koronavirüs sebebiyle hastaneye kaldırıldığı ve bunlardan sadece 1200’ünün aşı olduğu belirlendi. Bu sonuçlara göre ABD’de mayıs ayında koronavirüs sebebiyle hastaneye kaldırılanların sadece yüzde 0,1’i iki doz aşısını olanlardı.

Ölenlerin yüzde 99'undan fazlası aşı olmayanlar

Öte yandan Mayıs ayı içerisinde 18 bin kişinin öldüğünü ve bunun da 150’sinin iki doz aşı olduğunu aktaran Associated Press, “Mayıs ayında Covid-19 sebebiyle yaşamını yitirenler arasında iki doz aşı olanların oranı sadece yüzde 0.8” ifadesine yer verdi. Haberde ölenlerin yüzde 99’undan fazlasının aşı olmadığına vurgu yapıldı.

Etiketler :