Aşı teşviki: Yunanistan hükûmeti gençlere 150 euro veriyor, Türkiye'de ise kebapçılar devrede...

Aşı teşviki: Yunanistan hükûmeti gençlere 150 euro veriyor, Türkiye'de ise kebapçılar devrede...

Yunanistan, aşı teşviki amacıyla aşı vurulan gençlere 150 euro değerinde Özgürlük Kartı veriyor. Türkiye'de hükûmetin bir teşviki yok ancak bir Adana Kebapçısı, aşı vurulan 1000 kişiye bedava kebap veriyor.

Dünyada yaklaşık 1,5 yıldır süren koronavirüs salgını 4 milyona yakın can aldı. Son aylarda ise tüm dünyada aşılama çalışmaları başladı. Her yerde hükûmetler halklarını aşılamak için çeşitli teşviklerde bulunuyor. ABD’de milyonlarca dolara varan ödüllü çekiliş biletleri, Hollanda’da ringa balığı, Rusya’da otomobil gibi farklı farklı teşvikler var. Son olarak haber komşu Yunanistan’dan geldi. Yunanistan hükûmeti, aşı vurulan gençlere 150 euro (1560 lira) vereceğini duyurdu.

NTV Atina Muhabiri Derya Özcan’ın aktardığı habere göre; gençler, Freedom Pass denilen ‘Özgürlük Kartını’ turizm amaçlı ya da kültürel etkinliklerde kullanabilecek. Böylece hem gençlere teşvik verilerek aşı vurulmaları sağlanacak, hem de salgından en çok etkilenen sektörlerden biri olan turizm desteklenenecek.

Kart nelerde kullanılabilecek?

Söz konusu kart yurt içi seyahatlerde uçak, gemi, tren otobüs bileti alımında; kamp yeri, otel odası kiralama gibi hizmetlerde kullanılabilecek. Aynı kartla tiyatro, sinema, konser, dans gösterisi biletleri de alınabileceği gibi kart müze ve arkeolojik alanlara girişlerde de kullanılabilecek.

Kart, temmuz ayının ikinci haftasından sonra kullanıma girecek. Dijital ortamlarda kullanılabilecek. Karttan faydalanmak için 1996 ila 2003 yılları arasında doğmak gerekiyor. Bu da 10 milyon nüfuslu Yunanistan’da 940 bin gence tekabül ediyor.

Türkiye’de kebapçılar elini taşın altına soktu

Adana’da bir kebapçı, bu hafta başlattığı kampanya ile aşı vurulan 1000 kişiye bedava Adana Kebap vereceklerini duyurdu. HES uygulaması üzerinden aşı olduğunu gösteren bin kişiden şimdiye dek 700 kişi kebap yedi. Kebapçı Uğur Aydın, aşı çalışmasına her kesimin destek verdiğini ve bir an önce herkesin aşılanarak eski günlere kavuşmayı temenni ettiklerini söyledi. İkinci doz aşısını vurularak kebabını yiyen bir yurttaş, “Çok güzel bir uygulama olmuş. Bence bu uygulama sonrası tüm Adana aşı yaptırır” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık