Bakan Bozdağ: Hayırcılar terörist demedik, kimse cumhuriyet muhafızlığına soyunmasın

Bakan Bozdağ: Hayırcılar terörist demedik, kimse cumhuriyet muhafızlığına soyunmasın

Bakan Bozdağ: Hayırcılar terörist demedik, k... Adalet Bakanı  Bekir Bozdağ,  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi  Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan  AKP Muğla İl Danışma Toplantısı'na katıldı.Bakan Bozdağ, toplantıda, partililere 16 Nisan'daki referandumda neden...

Adalet Bakanı  Bekir Bozdağ,  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi  Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan  AKP Muğla İl Danışma Toplantısı'na katıldı.

Bakan Bozdağ, toplantıda, partililere 16 Nisan'daki referandumda neden 'evet' demeleri gerektiğini anlattı.

Konuşmasında sık sık CHP'yi eleştiren  Bakan Bozdağ, "Cumhuriyet kimsenin babasının malı değildir. Artık, kimse Cumhuriyet'in muhafızlığına soyunmasın. Millet, milli irade için bir araya geldi. Milletin istiklalini de istikbalini de istikrarını da irade demokrasisini de Cumhuriyeti'ni de korudu muhafaza etti. Onun için buradan ifade etmek isterim ki artık bu ülkede kimse kendisini Cumhuriyet'in yegane muhafızı görmemelidir. Kimse, Cumhuriyeti bir azınlığın mülkiyetinden görmemelidir. Cumhuriyet 80 milyon Türk milletinin ortak değeridir, ezan gibi bayrak gibi vatan gibi Kur'an-ı Kerim gibi devlet gibi millet gibi demokrasi gibi. Cumhuriyet, aziz Türk milletinin ortak değeridir. Çünkü bu millet Cumhuriyet'e sahip çıkmak için varını yoğunu Cumhuriyetin ilanından 93 sene sonra ortaya koymuş ve bedelini ödemiştir. 16 Nisan'da  Türkiye'de yapılacak halk oylaması emin olun Cumhuriyet döneminde anayasada yapılan değişikliklerin en önemlisidir. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçerken büyük bir değişim dönüşüm yaşanmıştır. Anayasamızda bugüne kadar 18 değişiklik yapıldı bu 19 olacak. Eğer milletimiz kabul ederse 19'uncu ama en önemli değişiklik olacak. Bu yapacağımız 16 Nisan'daki değişiklik ile tarihi bir dönemeci beraber geçiyoruz.  Türkiye'de hükümet sisteminin değişmesinden rahatsız olanlar, milletin temsilcilerinin 'Millete götürüp, kararını soralım' dedikleri anayasa değişikliklerine ilişkin büyük bir yalan ve abartı ile karalama kampanyası içerisindedirler" dedi.

"BU MİLLET CUMHURBAŞKANIMIZIN ARKASINDA"

Bakan Bozdağ, "Bunlar milleti kendileri gibi sanıyorlar. Türk milleti cesur, yiğit bir millettir. Ama önünde koşacak cesur liderleri hep aramıştır. Cumhuriyetin başında Anadolu'nun dört bir yanı işgal edildi ve yıllar yılı süren savaşlar halkı bitap düşürdü  Atatürk Anadolu'ya çıktı ve bu millet  Atatürk'ün arkasına düştü Anadolu'yu düşmana dar etti, denize döktü, Cumhuriyeti kurdu. Doğru mu? Liderinin peşinde ölümüne bir olan büyük bir millet var. ve bu millet şimdi Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan'ın arkasında. Çünkü bu millet, darbecilere  Türkiye'yi dar etti. Şimdi  Türkiye'nin içinde saklanan Fethullahçı Terör Örgütü'ne, diğer terör örgütlerine mensup olanlara, darbecilere ve yurtdışına kaçanlara buradan sesleniyorum, 'Nereye saklanırsanız saklanın, Nereye kaçarsanız kaçın sizi arayıp bulmak milletin yargısının önüne çıkarmak bu aziz millete ve devlete yaptıklarınızın hesabını sormak bizim namus borcumuzdur, şeref borcumuzdur. Hangi ülke sizi himaye ederse etsin kaçış yok.  Türkiye'ye ihanet ettiğiniz, yüzlerce masum insanı şehit ettiğiniz,

2194 vatandaşımızı yaraladınız, sakat bırakıp, gazi yaptınız. 'Türk milletine kötülük yaptınız' diye  Türkiye'nin Düşmanları sizi kanatlarının altına alsalarda o kanatların altında bulacağız ve sizi yargının önüne mutlaka çıkaracağız" diye konuştu.

"BU ANAYASA MİLLETE DOĞRUDAN HÜKÜMETİ SEÇME YETKİSİ VERMİYOR"

"Anayasamız şu anki haliyle Türk halkına  Türkiye'yi yönetecek hükümeti doğrudan seçme yetkisi vermiyor" diyen  Bakan Bozdağ, şöyle devam etti: 

"Biz  Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri seçiyoruz. Yasama seçimi yapıyoruz ama yürütme seçimi yapılmıyor. Peki bu değişiklik neyi getiriyor?  Türkiye'de yasama seçimi ayrı yapıldığı gibi hükümet seçime de ayrı yapılsın. Şimdi yürütme nereden çıkıyor? Parlamentodan. Biz önce milletvekillerini seçiyoruz, TBMM üye tam sayısının salt çoğunluğuna sahip olan parti veya partiler, kendi içinden bir hükümet çıkarıyor. Hükümete güveni kim veriyor? Meclis.

Bu anayasa var ya bir yandan 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' diyor ama öte yandan da bu aziz millete güvenmiyor ona doğrudan hükümeti seçme yetkisi vermiyor."

"YENİLİKTEN DEĞİŞİMDEN KORKMAYIN"

Kimsenin yenilikten, değişiklikten korkmasına gerek olmadığını belirten  Bakan Bozdağ, "Ancak Kürtçülük yapan ırkçılık yapan, başkalarının değeri ile alay eden bir partiden  Cumhurbaşkanı seçilebilir mi? Bu millet, bunlara oy vermez, ' Kusura bakma' der. Milletin değerleri ile alay eden hakaret edenlere oy vermez. Hizmet edeni başımızın üstüne alırız. Hizmet etmeyen de ayağımızın altında paspas olur. Bu sistem milletin değerleri ile inançları ile kavgalı olanlara iktidar yolunu kapatır. Bu sistem saygınlığı getirir. Milletin değerleri ile kavgası olmayan güçlü inançları olan birkişi Cumhuriyeti olursa Türk milleti kazanır, bu nedenle bu değişimin yapılması olması şart. 'Bir başkası gelir bunları kullanırsa ne olur?' diyorlar. Milletten iradeyi alan kullanacak tabii, bu nedenle yenilikten değişiklikten korkmayın" diye konuştu.

Bozdağ, "Yasal denetimi var, yargı denetimi gerekiyor. Cumhurbaşkanına, şu anda tek başına yaptığı işlemlere yargı yolu kapalı ama bu sistemle açılacak. Şu an  Cumhurbaşkanı'nı sadece vatana ihanetten yargılanabiliyor. Oysaki bu sistemde yargı yolu ile  Cumhurbaşkanı'nın görevi bile sonlandırılabilecek. Bu sistem yargı ve hukuk sistemini de güçlendirecek.  Türkiye devlettir, yargı da tek olacaktır. Yargı birliğini kuracağız. Anayasada, 'Herşey kanunda eşittir' diyor ama uygulamada öyle görünmüyor. Biz, eşitlik ilkesinin gereğini yerine getiriyoruz. HSYK,  Danıştay,  Yargıtay, Anayasa ile ilgili değişiklikler yok,şu anda neyse aynen muhafaza ediliyor.Güçlü yaşama güçlü  Türkiye tek devlet tek bayrak tek vatan için bu değişim şart. Cumhuriyet değişiyormuş rejim değişiyormuş, bunlar yalandan ibaret. Bu değişim Cumhuriyet'in ruhunada uygundur. Cumhuriyetimizi devletimiz milletimiz için istikrar için Evet, mührünü basmalıyız,  Türkiye'nin etrafı yangın yeri" dedi.

"'HAYIR' DİYENLERE TERÖRİST DEMEDİK"

Bozdağ, 'hayır' diyenlere terörist demediklerini ifade ederek, "Ama terör örgütleri 'hayır' propagandası yapma çağrısı yaptı. Türk milletinin önünde bunlar  PKK ile aynı şeyi düşünüyorlarsa kendileri bilirler. 'Hayır' için çalışanlar  PKK ile terör örgütleri ile hedef birliği için aynı düşünüyorlar. Ama bu millet kiminle birlikte karar vereceğini bilir. Bu nedenle CHP'nin içinde  Atatürk'ün partisinde 'hayır' dileceklere 'evet' diyeceklerin olduğunu biliyorum" dedi.

 

"Bakan Bozdağ: Hayırcılar terörist demedik, kimse cumhuriyet muhafızlığına soyunmasın" haberi, 12 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 12 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan Bakan Bozdağ: Hayırcılar terörist demedik, kimse cumhuriyet muhafızlığına soyunmasın haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Bakan Bozdağ: Hayırcılar terörist demedik, kimse cumhuriyet muhafızlığına soyunmasın 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 15 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 02:42 Burası Yunan adalarına taş çıkartır: İşte Türkiye'nin az bilinen cenneti!
 2. 02:41 Fenerbahçe'nin başına talih kuşu kondu! Takımın bel kemiği gidiyor
 3. 01:48 İspanyol futbolcu Lamine Yamal EURO 2024 turnuvasına damga vurdu!
 4. 01:48 Beşiktaş'ta büyük değişim! Takımın temel taşlarından biri ayrılıyor
 5. 01:43 Son dakika! Malatya’da göğsünden tabanca ile vurulan 1 kişi ağır yaralandı
 6. 01:35 İzmir’de ormanlık alanda yangın! Halen alevler yükseliyor!
 7. 01:10 Serinlemek için ırmağa giren genç öldü!
 8. 01:02 Arda Güler Real Madrid'den ayrılıyor! Carlo Ancelotti istedi!
 9. 00:59 Arda Güler Real Madrid'den gidiyor! Ancelotti kararını verdi
 10. 00:58 İspanya 4. Kez Avrupa Şampiyonu Oldu! İspanya devirdi, geçti!
 11. 00:54 Lamine Yamal, Messi'yi geçecek!
 12. 00:54 Euro 2024'te en değerli oyuncu seçilen isim Rodri oldu
 13. 00:52 Joe Biden'dan Saldrıya Uğrayan Trump'a Destek: 'Güvenliği İçin Her Türlü Talimatı Verdim'
 14. 00:47 Antalya'da Orman Yangını! Müdahale devam ediyor!
 15. 00:43 EURO 2024'ün en iyi oyuncusu Rodri seçilmiş oldu!
 16. 00:37 Araç sürerken yapılan o hatanın bedeli en az 100 bin TL! Ek masraf ödemeyin
 17. 00:37 Suikast saldırısının ardından Trump'tan açıklama: "Korkmayacağız, meydan okuyacağız!"
 18. 00:15 3 gün içinde yürürlüğe girecek: Ürünlere %30 zam yapılacak
 19. 00:15 Galatasaray istedi ama Fenerbahçe kaptı! Oğuz Aydın'ın İstanbul'a geliş saati bildirildi!
 20. 00:15 Yapımı bitti,16 Temmuz’da açılacak! Ankaralılara büyük kolaylık o ilçeye geliyor!
Politika Haberleri