"Bebeklere koronavirüs aşısı vuruldu" diyen doktor çark etti

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, katıldığı bir canlı yayında bebeklere yanlışlıkla koronavirüs aşısı vurulduğunu öne sürmüştü. Kurugöl, bugün ise "Sadece bir bebeğe vuruldu" dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl, katıldığı bir canlı yayında “Zaman zaman bazı çocuklara aşı karıştırılarak bazı çocuklara covid aşısı yapılıyor. Hepatit B yerine yapılıyor bu aşı. Sizi temin ederim hiçbir yan etki olmadı. 6 aylık bebekte, 1 aylık bebekte bile çok iyi şeyler oldu. Bunları kısa sürede çok ünlü bir tıp dergisinde yayınlayacağız zaten. Küçük bebeklerde bile, yüksek doz verseniz bile yan etki açısından bir sıkıntı olmuyor” demişti.

Zafer Kurugöl açıklamasında birden fazla çocuktan bahsetmesine rağmen bugün farklı bir açıklama yaparak dünkü açıklamasından dolayı özür diledi. Kurugöl münferit diyerek şu açıklamayı yaptı:

Bu aşılama Ege Üniversitesi’nde yapılmamıştır. Bu aşı 104 milyon dozun içerisinde münferit bir olaydır. Olay üç ay önce oldu. Sağlık Bakanlığı da işleme almıştır. Bu aşı İzmir dışında bir yerde yapılmıştır fakat çocuk bölgenin en güçlü hastanesi olduğu için bizim hastanemize gelmiştir. Bu çocuğun izlenimini biz yaptık. Aşı yapılır yapılmaz bu çocuk hastaneye getirildi. Bunu yapan kişiler bunu gizlemediler bilerek de yapmadılar. Bir aylık çocuğa Hepatit B aşısı yapıldı. Bu bebeği Sağlık Müdürlüğü gönderdi. Küçük bir bebekte bile kovid aşısı yaptığınızda yan etki ortaya çıkmıyor. Çocuklarda da insanlarda da aşılama çok önemlidir. Aşıya karşı direnen kişiler topluma haksızlık ediyorlar. Aşılamanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyorum.

Kurugöl, “Başka bebeklere uygulanmış olabilir mi?” sorusuna ise “Hayır, bilgimiz yok. Bir bebekten bahsediyoruz” dedi. Kurugöl, Sağlık Müdürlüğü’nün çocuğu kendilerine getirdiğini söyledi fakat ulaştığımız İzmir İl Sağlık Müdürlüğü “Olayla ilgili bilgimiz yok” demekle yetindi. Öte yandan, olayın münferit olduğu üzerinde duran Kurugöl’ün 20 Ocak 2021’de attığı tweet ortaya çıktı. Kendisini yeniden yalanlayan Kurugöl, yaptığı paylaşıma yazar Osman Müftüoğlu’nu etiketleyerek, çocuklar üzerinde çalışma yapılacağını duyurdu.

Söz konusu tweet şu şekilde:

zafer.jpeg

Sağlık