Bilim insanından Omicron uyarısı: Covid-19’un semptomları değişiklik gösteriyor

Bilim insanından Omicron uyarısı: Covid-19’un semptomları değişiklik gösteriyor

Omicron nedeniyle Covid-19’un semptomlarının değiştiğini söyleyen İngiliz bilim insanı Tim Spector, uyarıda bulundu. Spector, “Yeni semptom gösteren vaka sayısı son bir haftada patlama yaşadı” dedi.

İngiltere’de kamuoyundan elde edilen verileri inceleyen bilim insanları “gerçek yaşam verilerini” analiz ederek koronavirüsünün semptomlarının değiştiğini duyurdu.

‘Zoe Covid’ isimli Covid-19 takip uygulamasında toplanan verileri inceleyen ve projenin de lideri olan Profesör Tim Spector, koronavirüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“GRİP GİBİ BELİRTİLER GÖSTERENLERİN YARISI COVİD”

Uygulamayı kullananlar Covid-19 semptomlarını platform ile paylaşırken bu verileri inceleyen Spector, “Grip hastalığı gibi belirtiler gösteren insanların yarısında Covid-19 tespit edildi. Boğazda ağrı, burun akıntısı ve baş ağrısı en öne çıkan semptomlardan biri” dedi.

Haber Global’in aktardığına göre; Zoe Covid’in verilerini King’s College London ile inceleyen uzmanlar, Omicron varyantıyla birlikte vaka sayılarının arttığına dikkat çekti.

“YENİ SEMPTOMLARDA SON BİR HAFTADA PATLAMA YAŞANDI”

Spector, “Yeni semptom gösteren vaka sayısı son bir haftada patlama yaşadı. Omicron sonucu pozitif çıkan çok sayıda insanda görülen belirtiler sıradan grip gibi aynı boğaz ağrısı, burun akıntısı ve baş ağrısı var” dedi.

 

İNGİLİZ HÜKÜMETİNE TEPKİ

İngiliz hükümetinin ise Covid-19 semptomları ile ilgili uyarı ve bilgilendirme mesajlarını değiştirmemesine tepki gösteren Spector, “Zoe verileri bize açıkça koronavirüsüne yakalanan kişilerin gösterdiği en önemli semptomların artık sürekli öksürük, yüksek ateş, koku ve tat kaybı olmadığını gösteriyor. Daha çok insanın hayatını kurtarmak için bu bilgilendirme mesajını değiştirmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık