BioNTecH'in kurucusu: Üçüncü doz aşı gerekebilir

BioNTecH'in kurucusu: Üçüncü doz aşı gerekebilir

Koronavirüs aşısı geliştiren BioNTecH'in kurucularından bilim insanı Özlem Türeci, bağışıklığın zamanla azalabileceğini belirterek üçüncü doz aşının gerekeceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta BioNTecH ile ortak şekilde aşı geliştiren ABD menşeli şirket Pfizer'ın CEO'su Albert Bourla, bağışıklığı artırmak amaçlı iki doz aşı olmuş kişilere üçüncü doz yapılabileceğini ve her yıl tekrarlanması gerekebileceğini söylemişti.

BioNTecH'in kurucularından bilim insanı Özlem Türeci de konuyla ilgili konuşarak Bourla'ya katıldığını belirtti. Türeci, “Virüse karşı geliştirilen bağışıklık tepkisinin zamanla azaldığını yeni enfekte olmuş kişilerde de görüyoruz, bu söz konusu aşılar olduğunda beklenen bir durum” diye konuştu.

ABD'den tepki gelmişti: Bu karar bir kamu sağlığı kararıdır, şirketler veremez

ABD Başkanı Joe Biden'ın sağlık danışmanı Dr. Anthony Fauci ise bu söyleme tepki göstermiş ve kamu sağlığı kararı olduğunu hatırlatarak şirketlerin verebileceği bir karar olmadığını vurgulamıştı. Fauci, "Onlar bize aşı sağladıkları için onlarla partneriz. Bu karar Gıda ve İlaç Ajansı ve Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin alacağı bir karardır" ifadelerini kullanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Sağlık