CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi: Koronavirüs ölümleri bakanlığın açıkladığından 3 kat fazla

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi: Koronavirüs ölümleri bakanlığın açıkladığından 3 kat fazla

CHP’li Gamze Akkuş İlgezdi, “21 belediyenin kaydına göre iki yılda bulaşıcı hastalıktan yaşamını yitiren yurttaşlarımızın sayısı 97 bine yakın iken bakanlık yurt genelini 99 bin olarak açıklıyor” dedi.

Cumhuriyet'ten Sena Yaşar'ın haberine göre,  İlgezdi, CHP’li 21 büyükşehir ve il belediyelerinin verileri ile Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı bulaşıcı hastalık ölüm verilerini karşılaştırdı. İlgezdi, ölümlerin bakanlığın duyurduğundan 3.2 kat daha fazla olarak tahmin edildiğini açıkladı.

İlgezdi, “21 İlde Bulaşıcı Hastalık Ölümleri Raporu”nu açıkladı. Raporda, 39 milyon 720 bin nüfuslu CHP’li 11 büyükşehir ve 10 il belediyesinin 1 Mart 2020-30 Haziran 2022 tarihleri arasındaki bulaşıcı hastalık nedeniyle yaşamını yitiren yurttaşların sayısı değerlendirildi.  Rapora göre; 21 ildeki bulaşıcı hastalık nedeniyle ölüm sayısı toplam 96 bin 985 olarak belirlenirken Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, 3 Temmuz 2020 itibarıyla ölüm nedeni Covid-19 olarak bildirilenlerin sayısının yurt çapında 99 bin 57 kişi olduğu açıklandı. Verilerin birbiriyle uyuşmadığını söyleyen İlgezdi, “Bakanlık tarafından yurt çapında açıklanan Covid-19 ölüm sayısı, CHP tarafından toplanan ölüm sayılarından daha düşüktür” diye ifade etti.