CHP'li Tanrıkulu 'tutukluluk süreleri için Meclis Araştırması istedi'

CHP'li Tanrıkulu 'tutukluluk süreleri için Meclis Araştırması istedi'

CHP'li Tanrıkulu 'tutukluluk süreleri için M... İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, cezaevlerinde barınma, beslenme ve sağlık alanlarında temel hizmetlerin sağlanıp sağlanmadığının incelenip, tutuklu ve hükümlülerin ağır cezaevi koşullarıyla tekrar cezalandırılıp...

İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, cezaevlerinde barınma, beslenme ve sağlık alanlarında temel hizmetlerin sağlanıp sağlanmadığının incelenip, tutuklu ve hükümlülerin ağır cezaevi koşullarıyla tekrar cezalandırılıp cezalandırılmadığının ve insan hakları ihlallerinin yaşanıp yaşanmadığının tespit edilmesi amacıyla  Meclis araştırması açılmasını istedi.

Tanrıkulu'nun TBMM Başkanlığına yaptığı başvuru şöyle:

"Uzun tutukluluk süreleri, yargının bağımsızlığı ve hukukun taraflılığı hususunda yaşadığımız sorunlar vatandaşlarımızın adil yargılanma hakkını ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanı sıra cezaevi koşullarının ağırlığı adil yargılanma hakkı elinden alınan vatandaşımızın ikinci kez cezalandırılması anlamına gelmektedir.

            Ülkemizde yargının bağımlılığı, hukukun taraflılığı üzerinde çok ciddi sorunlar yaşamaktayız. Son Anayasa değişikliğiyle yargıda yaşanan yeniden yapılanma süreci yargının bağımlı hale gelmesiyle sonuçlanırken hukukun üstünlüğü ve adil yargılanma hakkı zedelenmiştir. Yargıda yaşanan sorunlara ek olarak uzun tutukluluk süreleri ve cezaevi koşullarının ağırlığı tutukluların daha cezası kesinleşmeden ceza çekmelerine, hükümlülerin ise cezalarının üzerine tekrar ceza çekmelerine sebep olmaktadır.

Cezaevi koşullarının ağırlığı cezası kesinleşmeden tutuklulukların ağır rahatsızlıklar yaşamalarına hatta ölümlerine neden olmaktadır. Benzer şekilde hükümlülerin cezalarına ek olarak, yaşadıkları ortamın temel hizmetler açısından yetersiz olması yüzünden, ek bir ceza süreciyle birlikte ciddi sağlık sorunları ve yaşam tehdidi ile karşı karşıya kalmalarına neden olmaktadır.

Cezaevlerimiz barınma, ısınma, beslenme ve sağlık koşulları açısından en temel minimum koşulları taşımaktan uzaktır. Yeterli beslenemeyen, ısınma problemi yaşayan, hijyen şartlar altında barınamayan, bütün bu olumsuz koşullara ek olarak yeterli tıbbi destek alamayan tutuklu ve hükümlüler tecrit edilmiş bir şekilde neredeyse ölüme terk edilmektedir. Aileler ve yakınlarının tutuklu ve hükümlüler ile konuşma ve görüşme imkânları ise son derece yetersiz olup, neredeyse cezaevlerindekilerin dışarı ile hiçbir iletişim kuramamasına yönelik olarak işlemektedir. Tecrit edilen tutuklu ve hükümlülerin durumu ve ceza infaz koruma görevlilerinin tutumu insan haklarına aykırı uygulamalara sebebiyet vermektedir.

Bu bağlamda cezaevlerinde barınma, beslenme ve sağlık alanlarında temel hizmetlerin sağlanıp sağlanmadığının incelenip, tutuklu ve hükümlülerin ağır cezaevi koşullarıyla tekrar cezalandırılıp cezalandırılmadığının ve insan hakları ihlallerinin yaşanıp yaşanmadığının tespit edilmesi amacıyla Anayasa’nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğünün 104 üncü ve 105 inci maddeleri gereği, bir Meclis araştırması açılmasını arz ederiz."

"CHP'li Tanrıkulu 'tutukluluk süreleri için Meclis Araştırması istedi'" haberi, 23 Şubat 2017 tarihinde yazılmıştır. 23 Şubat 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan CHP'li Tanrıkulu 'tutukluluk süreleri için Meclis Araştırması istedi' haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. CHP'li Tanrıkulu 'tutukluluk süreleri için Meclis Araştırması istedi' 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 14 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 01:54 ABD'de Donald Trump'a Suikast Girişimi!
 2. 00:52 Uçak bileti kampanyası başladı: 1 Euro'ya uçabilirsiniz!
 3. 00:29 Özgür Özel'den İzmir Faciasına: Sorumluluk Kimliğe, Kuruma veya Partiye Göre Değil!
 4. 00:23 İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden Altyapıyla İlgili Savunma: Kaçak İlişkilendirmesi Yapılamaz!
 5. 00:18 Mansur Başkan'dan Ay Sonunu Getiremeyenlere Destek: 11. Kez Gerçekleşti!
 6. 00:13 İzmir'e korkutucu deprem uyarısı geldi: 'Deniz kentin içerisine girecek!'
 7. 00:09 Ali Tezel saç baş yolduran açıklamada bulundu: Emeklilere verilmesi gereken gerçek maaşı hesapladı!
 8. 00:06 Milyonlarca emekliye 5.233 lira ödeme yapılacak: Kök maaşlarında önemli bir değişiklik geliyor
 9. 00:04 Yeni Doğan Bebeğini Çöp Konteynerine Bırakan Anne Yakalandı!
 10. 00:04 Dolar biriktirenler şok oldu: Dev bankalar dolar tahminlerini yenilediler
 11. 00:01 Kuyumcular ve o ünlü ekonomist altının yeni rekoru açıkladı İşte göreceği rakam!
 12. 00:01 139 Yıllık Reçel ve Konserve Devi İflas Başvurusu Yaptı: Yüzlerce Çalışan Tehlikede!
 13. 23:34 Yapay zeka artık insan zihnini okuyabilecek
 14. 23:31 14 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları
 15. 23:28 WhatsApp'tan şaşırtan yeni özellik! Yabancı dil bilmeyenler yaşadı
 16. 23:08 Sıfır araç kampanyaları ikinci ellerin belini büküyor: Fiyatlar daha ne kadar düşecek?
 17. 23:08 Çalışanlara ara zam yapılıp yapılmayacağı konusunda bir karar verildi
 18. 23:08 Ünlü ekonomist Türkiye'deki enflasyonun nereye varacağını anlattı
 19. 22:55 Yılın ilk yarısında en çok satış yapan otomobiller belli oldu!
 20. 22:55 Suriye'den normalleşme için Türkiye’ye şart: ‘Türk askerleri Suriye'den çekilsin’
Politika Haberleri