Demokrasi yürüyüşü 'nde 3. gün | 16 ile giriş yasağı

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilleri için başlattığı demokrasi yürüyüşü 3.günün'de devam ediyor.

HDP’nin Hakkari ve Edirne'den Ankara'ya başlattığı ‘Darbeye Karşi Demokrasi Yürüyüşü’ üçüncü gününde. Yürüyüşün Hakkari kolu, Van'dan Bitlis, Batman ve Diyarbakır'a gitmek için hareket etti. Edirne kolu ise İstanbul'da.Demokrasi yürüyüşü 'nün 3. gününde 16 ile giriş engellendi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilleri için başlattığı demokrasi yürüyüşü 3.günün'de devam ediyor.

Demokrasi Yürüyüşü’ne 16 kentte yasak!

Yürüyüşün Edirne kolunda bulunan Eş Genel Başkan Pervin Buldan İstanbul’da ziyaretlerde bulunurken, Hakkari kolunda bulunan Eş Genel Başkan Mithat Sancar ise Van’dan Diyarbakır’a doğru harekete geçti.

İstanbul’da yürüyüşünü sürdüren Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, Emek Partisini ziyaret etti.

HDP ‘nin ‘Demokrasi Yürüyüşü’nde Olay.. ‘Beni Ezip Geçmen Gerek’

"PARTİMİZ ÜZERİNDEN YARATILMAK İSTENEN ALGI, BÜTÜN MUHALİFLERE YÖNELİK UYGULANAN POLİTİKANIN SONUCU"

Buradaki ziyaretinde konuşan Buldan, “Türkiye’nin siyasetçilerinin, aydınlarının akademisyenlerinin cezaevinde olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Bütün bunlar aslında Türkiye’nin yönetilemediğinin göstergesidir. Türkiye’yi yönetenler muhalif kesimlerin, mücadele eden insanların önünü keserek ve onları susturmaya çalışarak yol almak istiyor. Oysa biz diyoruz ki, Edirne’den Hakkari’ye kadar bu ülkenin bütün topraklarının barışa ve demokrasiye ihtiyacı var. Fakat bugün bu koşullar olmadığı için HDP bu yürüyüşü başlattı. Partimiz üzerinden yaratılmak istenen algı da bütün muhaliflere yönelik uygulanan politikanın sonucu” diye konuştu.

Barolar: Demokratik protesto hakkımızı kullanacağız

"PARLAMENTODA SİYASET YAPMA HAKKI ENGELLENİYOR"

Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ise, “Bırakın yurttaşların toplu gösteri hakkını, parlamentoda siyaset yapma hakkının engellendiği, milletvekillerinin yürüyüş yapma hakkının, söz hakkının engellendiği bir süreçten geçiyoruz. Siyasi iktidar baskılara, yasaklara dayanan siyasi gericiliğini salgını fırsat bilerek ilerletmeye çalışıyor. Emek ve demokrasi güçlerinin buna verdiği yanıt mücadele olmalı” dedi.

"BİZ BARIŞ, ÖZGÜRLÜK, DEMOKRASİ DEDİKÇE ONLAR VEKİLLERİMİZİ TUTUKLUYOR"

Mithat Sancar ve beraberindeki heyet ise Van’dan Diyarbakır’a doğru harekete geçti. Yürüyüş öncesi açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, “AKP ve MHP, barıştan, özgürlükten, demokrasiden korkuyor. Bu yürüyüş Ankara’ya kadar sürecek. Biz ne kadar barış, özgürlük, demokrasi dedikçe onlar vekillerimizi, seçilmiş temsilcilerimizi tutukluyorlar. Ama ne yaparlarsa yapsınlar herkes iradesine sahip çıkacaktır” dedi.

"İKTİDAR, KORONAVİRÜSLE MÜCADELEYİ, TIPKI 15 TEMMUZ GİBİ KENDİSİ İÇİN BİR FIRSATA DÖNÜŞTÜRDÜ"

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Mecliste düzenlediği basın açıklamasında demokrasi yürüyüşüne dair konuştu.

16 ilde yürüyüşün yasaklandığını belirten Beştaş, iktidarın koronavirüsle mücadeleyi, tıpkı 15 Temmuz gibi kendisi için bir fırsata dönüştürdüğünü ifade ederek, "16 il değil 81 ili de yasaklasalar, öfkemizi yasaklayamazlar. Vatandaşın tepkisini, direncini, umudunu, bunu beslemesini ve bu mücadeleye katılmasını kesinlikle yasaklayamazlar. Bu ülkenin demokratik vicdanı HDP'dir. Hiç kimse bunu unutmasın” dedi.

Maskesiz Dolaşmanın Yasak Olduğu İllere Bir Ekleme Daha, 46 İl Oldu!

Video