Dış güçler Türkiye'ye geldi Birleşik Arap Emirlikleri Veliaht Prensi Erdoğan'ın davetlisi olarak geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz'dan Birleşik Arap Emirliklerini (BAE) sorumlu tutmuş, Abu Dabi yönetimini terörün finansörü ilan etmişti.

Erdoğan, önce; “Abu Dabi yönetimiyle özellikle diplomaitk ilişkileri askıya almak veyahut bizim de büyükelçiyi geri çekme gibi bir adımımız olabilir” dedi.

Erdoğan, Ağustos ayında “Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Güvenlik Danışmanı yine yanımızdaydı, onunla bir görüşmemiz oldu. İnanıyorum ki çok kısa zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ülkemizde ciddi yatırımlara girecek” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile, görüştü.

10 milyar dolar 

Erdoğan, daha sonra, “Birleşik Arap Emirlikleri Ulusal Güvenlik Danışmanı yine yanımızdaydı, onunla bir görüşmemiz oldu. İnanıyorum ki çok kısa zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ülkemizde ciddi yatırımlara girecek” açıklamasını yaptı.

BAE, İran üzerinden geçen koridor ile Türkiye'ye ticaret yolu açmayı hedefliyor. Söz konusu koridorla birlikte Süveyş Kanalı geçişli Sharjah-Mersin güzergahında deniz yoluyla 20 gün sürecek taşıma, İran üzerinden geçen güzergahla 6 ila 8 günde yapılabilir hale gelecek.

BAE’den yola çıkan ve İran’a Basra Körfezi üzerinden Türkiye’ye ulaşan nakliye 1 Kasım tarihinde Türkiye’ye varmıştı. İran ise söz konusu anlaşmayı resmi olarak duyurmuştu.

Bin Nayed’in çantasında özellikle bu yeni koridorla birlikte Türkiye’de yapılacak olan yatırımlar olacak. Rûdaw’ın iddiasına göre, BAE, Türkiye’deki yatırımları için 10 milyar dolar harcamaya hazır.

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Mayıs ayında katıldığı bir televizyon programında Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ABD ile birlikte 15 Temmuz darbe girişiminin faili olduğunu söylemişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminden bir yıl sonra yaptığı açıklamada “BAE’nin darbecilere 3 milyar dolar para desteği sağladığını, darbe girişimini fonladığını” demişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “BAE, zarar vermek amacıyla Türkiye karşıtı terör örgütlerini destekliyor. Doğru yer ve zamanda hesabını soracağız” demişti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yılın ağustos ayında BAE Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın danışmanı Muhammed Dahlan hakkında “darbe girişimini finanse etmek” ve “uluslararası casusluk” suçlarından İnterpol’e ‘kırmızı bülten’ talebinde bulunmuştu.

İktidarın propaganda aygıtı gibi çalışan medya organları son yıllarda BAE’yi her alanda Türkiye’nin “baş düşmanı” ilan eden sayısız yayınlar yaptılar.

İbrahim Karagül gibi iktidarın medyadaki sözcüleri, BAE’yi “bölgesel terör trafiğinin merkezi” ve “Veliaht Prens Muhammed bin Zayid’i de “savaş suçlusu” ilan ettiler.

 

Önceki ve Sonraki Haberler
Arşiv Unutmaz