Diyarbakır Tabip Odası Başkanı: Sağlık çalışanlarının istifa haberleri geliyor!

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı: Sağlık çalışanlarının istifa haberleri geliyor!

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan Mezapotamya Ajansı'na verdiği demeçte coronavirüse yaklanan sağlık çalışanlarının sayısının yükseldiğini söyledi ve istifa haberlerinin arttığına dikkat çekti.

 

Diyarbakır Tabip Odası (DTO) Başkanı Elif Turan, kentte 3 gün testlerin durdurulduğunu belirterek, testler öncesi kendilerine 600 ile 700 arası vaka sayısının bildirildiğini söyledi. Önceki gün testlerin tekrar yapılmaya başlandığını ve kendilerine gelen vaka sayısının 300 bandında olduğunu kaydeden Turan, "Sağlık Bakanlığının açıkladığı verilerde ilimizdeki vaka artışının ciddi boyutta olduğunu görüyoruz. Sahadan aldığımız veriler de yönde. Bu verilere göre, Bakanlığının açıkladığı tablonun üstünde vaka sayısı var. Diyarbakır’da günlük vaka artışı 300'dür. Bazı günlerde 400 olabiliyor ama ortalama 300 bandında gidiyor. Vaka artışında bir gün 700’den, bir gün 600’den bahsedildi. Bugün sorduğumda 300-350 arasında. Test olmayınca sayı düşer elbette. 3 gün boyunca burada test yapılmadı" diye konuştu.

'HASTANELERDE YATAN HASTA SAYISI 600'

Mezopotamya Ajansı'na konuşan Turan, tüm il genelinde yatan hasta sayısının 600 olduğunu ifade ederek, yoğunluğun en çok yaşandığı hastanenin Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi olduğuna işaret etti. Burada 200 Kovid-19 hastanın bulunduğunu söyleyen Turan, bunlardan 75’inin yoğun bakım ünitelerinde tedavi gördüklerini dile getirdi.

'2 HAFTADA 84 SAĞLIKÇI ENFEKTE OLDU'

Kentteki vaka sayılarını "alarm verici" olarak değerlendiren Turan, 6 Ağustos itibarıyla enfekte olan 346 sağlık çalışanı sayısının 84 artarak 430'a yükseldiğini aktardı. Turan, "Diyarbakır’da bize ulaşan sayıya göre 430 sağlık emekçisi enfekte oldu. 6 Ağustos’ta enfekte olan sağlık çalışanı tablosunu yayınladı. O zaman 346 kişi enfekte olmuştu. Son 2 haftada, yani 13-14 günde 84 sağlık çalışanı daha enfekte oldu. Bunlar bizim ulaşabildiğimiz, hasta olup belirti gösteren sağlık çalışanları bir de asemptomik, yani belirti göstermeyen sağlık çalışanları da var" ifadelerini kullandı.

'İSTİFA HABERLERİ GELİYOR'

Sağlıkçıların süre giden bir enfekte olma riski ile karşı karşıya olması ve çalışma koşullarının hastalığın yayılma hızı ile paralel olmasının çalışanlar üzerinde olumsuz etkiler yarattığını anlatan Turan, "Sağlık çalışanlarının iş yükü her geçen gün artmaktadır. Çalışma koşullarının da düzenlenmesi gerekir. Sağlıkçılar bir çöküş noktasına, bir tükenmişlik noktasına gelmişler. Böyle devam ederse daha da tükeneceğiz ve önünü alamayacağız bu pandeminin. İlimizde 1-2 sağlık çalışanının istifa ettiği bilgisi geldi. Daha Türkiye genelinde de istifaların başladığı haberi geliyor" diye konuştu.

'BİRİNCİ BASAMAK GÜÇLENDİRİLMELİ'

Diyarbakır’daki pandemi hastanelerinin full kapasite ile çalıştıklarını dile getiren Turan, hastalığın yayılmasında etkin faktörlere işaret ederek, "Testi pozitif olanlar evlere gönderiliyor. Bu ciddi bir handikaptır. Bu kişi eve gidene kadar bir sürü kişi ile temas ediyor. Eve gidince aile içi bulaşa sebep oluyor. Biz bu yüzden evde karantinaya alınacak kişilerin de takibinin yapılmasını önemsiyoruz. Filyasyon çalışmalarına önem verilmesini söylüyoruz. Bu süreç şeffaf, toplumsal katılımla yürütülmeli, tabi sağlık meslek örgütlerinin de sürece dahil edilmesi lazım. Toplumun katılımı önemsenmeli. Birinci basamağı güçlendirmeliyiz muhakkak" dedi.

'BAKANLIĞIN VERİLERİ GÜVENİLİR DEĞİL'

Bakanlığın paylaştığı verilerin kendisine güvenilir gelmediğini söyleyen Turan, "Diyarbakır ve Urfa’da günlük vaka sayısı yaklaşık 300-350 civarında, Ankara’da bin civarında şimdi sahadan topladığımız bu verilerle Bakanlığın açıkladığı veriler birbirini pek karşılamıyor. Bir de valiliklerin açıkladığı veriler var. Buna dayanarak diyoruz, bu veriler bize pek güvenilir gelmiyor" ifadelerini kullandı.

'PANDEMİ BİTMİŞ ALGISI YARATILDI'

Koronavirüsün yayılma hızının artmasında 1 Haziran itibarıyla başlatılan normalleşmenin etkili olduğunun altını çizen Turan, "Normalleşme süreci yanlış anlaşıldı çünkü yanlış aktarıldı. Yani pandemi bitmiş algısı yaratıldı. 1 Haziran’dan sonra yaşanan normalleşme daha çok ekonomik kaygıları gözeterek yapıldı aslında. Tedbirler, epidemiyolojik ve bilimsel veriler ışığında her bölgeye özgü şekilde tedbirlerin gevşetilmesi gerekirdi" dedi. Turan, en fazla koronavirüs vakalarının görüldüğü ilçelerin ise Silvan ve Bismil olduığunu kaydetti.

İlgili Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :