Erdoğan'dan Almanya'ya referandum tepkisi: Dünyaya rezil rüsva edeceğiz!

Erdoğan'dan Almanya'ya referandum tepkisi: Dünyaya rezil rüsva edeceğiz!

Erdoğan'dan Almanya'ya referandum tepkisi: D... Cumhurbaşkanı Erdoğan, kızı Sümmeye Erdoğan Bayraktar'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu KADEM'in düzenlediği bir etkinlikte konuştu. Erdoğan "Kendi siyasi hayatımın başarımı bir cümleyle özetleyin derseniz, ''kadınları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kızı Sümmeye Erdoğan Bayraktar'ın Yönetim Kurulu Başkanı olduğu KADEM'in düzenlediği bir etkinlikte konuştu. Erdoğan "Kendi siyasi hayatımın başarımı bir cümleyle özetleyin derseniz, ''kadınları siyasetle buluşturmayı başarmış olmamdır’ derim." dedi.

Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin programlara izin vermeyen Almanya'yı, Nazi dönemindeki haline benzeterek "Faşit rejimlerin uygulamalarını görmek istemiyoruz. Bunları dünyaya rezil rüsva edeceğiz. Almanya bunları bıraktı sanıyorduk ama yanılmışız" diye konuştu.

'HAYIR'CILARA HAKARETE DEVAM ETTİ

"Kriz dönemlerine baktığımızda, hepsinin gerisinde yasama yürütme yargı arasındaki güç kavgalarının olduğunu görüyoruz.Neymiş? Bu cumhurbaşkanı, eski cumhurbaşkanları gibi davranmıyormuş… İyi de bu cumhurbaşkanı onlar gibi seçilmedi ki, onlar gibi davransın.?" diyen Erdoğan, referandumda 'Hayır' diyenleri 'Kandil'le beraber değirmene su taşımak'la suçladı.

"KADINA ŞİDDETE TEVESSÜL EDEN KARŞISINDA ÖNCE BİZİ BULUR"

"Dün kadını alınıp satılan bir eşya olarak görenler, bugün dek kadın bedenini metalaştırarak bir anlamda modern kölecilik yapıyorlar. Bizim kadınlarımızın haklarını hukuklarını korumak için dışardan model almaya, kopya çekmeye ihtiyacımız yoktur. Birileri ısrarla sadece kadına yönelik şiddeti ve bir takım ifadeleri öne çıkarıyorlar. Kadına şiddet elbette ki bir insanlık suçudur, kimse aksini söyleyemez. Buna tevessül eden olursa karşısında önce bizi bulur."

"DERTLERİ MİLLETİMİZİN DEĞERLERİNE SALDIRMAK"

Öte yandan insan hakları zaviyesinden baktığımızda kadın meselesinde bizim tarihimizde olumlu manada çok daha fazla kural ve uygulama vardır. Ama bunları asla konuşmazlar, gündeme getirmezler. Çünkü dertleri kadınların sıkıntıların çözümüne katkı sağlamak değil, milletimizin değerlerine tarihine kültürüne saldırmaktır.

"BAKINIZ EŞİTTİR DEMİYORUM, ÇOK DAHA ÖTESİNDE"

Ülkemizde şayet bir erkek bir kadına şiddet uyguluyorsa, kötü davranıyorsa, hiç kimse bunun faturasını dinimize medeniyetimize çıkartamaz. Çünkü inancımızda ve Anadolu irfanında kadın gerçekten çok müstesna bir yere sahiptir. Bakınız erkekle eşittir demiyorum, çok daha ötesidir. Vatanı bile babavatan değil anavatan olarak ifade eden bir gelenekten başka türlü bir davranış beklenebilir mi? Rabbimiz cenneti annelerin ayaklarının altına koydu.

“AFFEDERSİN ÜÇ BEŞ PSİKOPATIN YANLIŞI, NE BİZİ NE İNANCIMIZI NE GELENEĞİMİZİ TEMSİL EDER'' 

Çocuklara hep tavsiyem şudur. Annelerinizin ayaklarının altını öpün, orada cenneti koklayın. Bundan daha büyük zenginlik olamaz. Biz kendi aile büyüklerimizden bunları dinledik. Affedersin üç beş psikopatın yanlışı, ne bizi ne inancımızı, ne geleneğimizi temsil eder. Bu tür yanlışa yönelenlere hak ettikleri cezayı vermek devletin, onlar üstünde toplumsal baskı kurmak da milletin işidir. 

"BEDELİNİ KADINLAR VE ÇOCUKLAR ÖDÜYOR"

KADEM işte bu çerçevede ortaya koyduğu özgün yaklaşımla takdiri hak eden bir sivil toplum kuruluşumuzdur. Uğradığı haksızlıklar adaletsizlikler karşısında kadının yanında yer almak insan olan herkesin görevidir. Bugün dünyada yaşanan krizlere baktığımızda, sorunları çıkartan erkekler iken, bunların bedelini ödeyenlerin kadınlardan çocuklardan oluştuğunu görüyoruz. Suriye’de eşlerini kaybeden evlerini yıkayan kadınların çektiği çileler tek başına insanlığın vicdanını sızlatmaya yeter. 

Bir yandan fabrikalarda, tarlalarda çalışan diğer yandan evini çekip çeviren, çocuklarını büyüten kadınların üzerindeki yük gerçekten çok ağırdır. Siyasetçilere ve KADEM gibi kuruluşlara düşen görev, gereken çözüm yollarını araştırmak, uygulanması için gereken iradenin oluşmasını sağlamaktır. 

"İYİ DE BU CUMHURBAŞKANI ONLAR GİBİ SEÇİLMEDİ"

Ülkemizde çok partili hayata geçildikten sonraki kriz dönemlerine baktığımızda, hepsinin gerisinde yasama yürütme yargı arasındaki güç kavgalarının olduğunu görüyoruz. Neymiş? Bu cumhurbaşkanı, eski cumhurbaşkanları gibi davranmıyormuş… İyi de bu cumhurbaşkanı onlar gibi seçilmedi ki, onlar gibi davransın. Biz milletimizin bağrından çıkıp geldik. Buradan aldığımız güçle görev yapıyoruz. 16 Nisan’daki anayasa değişikliği bu sıkıntıları inşallah kökünden kaldıracaktır.

"BİR DAHA BELLERİNİ DOĞRULTAMADILAR"

Türkiye’de bir kesimde sandık korkusu, millet korkusu eskiden beri mevcuttur. Hatırlarsanız 2014 yılındaki ilk kadın ve demokrasi buluşmasında size, Mersin Arslanköylü kadınların, ''sandık namusumuzdur’ diyerek gösterdikleri direnişi anlatmışım. Bunlar yıllarca ne dediler? Açık oy gizli tasnif ile ülkeyi yönetenler, gizli oy açık tasnifle millete sahip çıkınca bir daha bellerini doğrultamadılar, olay bu. Menderes’i ve iki arkadaşını bunlar ipe götürmediler mi? Onlar bunlar değil mi? Aynı zihniyet.

“KANDİL’LE BERABER O DEĞİRMENE SU TAŞIYACAKSAK ÜLKEMİZİN HALİNİN NE OLACAĞINI DÜŞÜNÜN"

Bak şimdi Kandil’den haber var. Ne diyor kandil? Oyumuz ''hayır’ Oyumuz hayır diyen Kandil’le birlikte hareket eden var mı? Var. Bunlar çocukları, gençleri Kandil’e götürüyorlar mı, eğitiyorlar mı? Bunlara nasıl EYP imal edilir bunları öğretiyorlar, ellerine silahları veriyorlar, bazıları canlı bomba, bazıları el yapımı bombaları patlatmak suretiyle terör estiriyorlar. Şimdi bu terörist başları ne diyor? ''16 Nisan’da oyumuz hayır’ diyor. Eğer 16 Nisan’da hayır oyu vermek suretiyle, Kandil’le beraber o değirmene su taşıyacaksak ülkemizin halinin ne olacağını düşünün. Ha ''evet’ dersek ne olacak? Onu da söyleyeyim, biz 18 yaşındaki gençlerimizi parlamentoya taşımak suretiyle ülkenin kaderinde söz sahibi yapacağız olay bu.

Şurada ne kaldı, 40 gün. Durmak yok. Bak bu işin Allah’ın izniyle ipi sizin elinizde. Onun için çok çalışacağız.

"NE FELAKETİ YA"

Şimdi ne diyorlar? Ekonomi felaket… Ne felaketi ya? Ekonomi felaket olsa 18 Mart Çanakkale Köprüsü ihale edildi, rakam 10 milyar liranın üzerinde ve biz buna para vermiyoruz. İki Türk ve iki Kore firması birlikte yap işlet devretle almış vaziyetteler.

Barışın simgesi ''evet’tir. Barış ''hayır’dan geçmez. Hep birlikte el ele omuz omuza vereceğiz. F16’lardan milletime bomba yağdıranlar bugünün hayırcıları… Bunu eleştirenler olacak ama ben gerçekleri söylüyorum.

16 Nisan’da yönetime el koyma kararlılığıdır bu sistem değişikliği… Yani millet güven oylamasını artık kendisi yapacak, beş yılda bir. Eğer cumhurbaşkanı, parlamento iyi çalışmışsa yola devam, çalışmamışsa, ''hadi siz dinlenin bakalım’

Almanya’da arkadaşlarımızı konuşturmuyorlar. Varsınlar konuşturmasınlar. Yani konuşturmamakla Almanya’daki oyların ''evet’ değil de ''hayır’ çıkacağını mı zannediyorsunuz?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin Almanya’da konuşmacı olarak katılacağı toplantılara izin verilmemesine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan  "Ey Almanya! Sizin demokrasiyle yakından uzaktan alakanız yok. Sizin şu andaki uygulamalarınız, geçmişteki Nazi uygulamalarından farkı değil" dedi.

"NAZİ UYGULAMALARINDAN FARKLI DEĞİL"

"Almanya’da arkadaşlarımızı konuşturmuyorlar. Varsınlar konuşturmasınlar" diyerek tepkisini sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yani konuşturmamakla Almanya’daki oyların, ’evet’ değil de ’hayır’ çıkacağını mı zannediyorsunuz? Ey Almanya! Sizin demokrasiyle yakından uzaktan alakanız yok. Sizin şu andaki uygulamalarınız geçmişteki Nazi uygulamalarından farkı değil. Bunu böyle biliniz. Rahatsız oluyorlar bu ifadeden. Niye rahatsız oluyorsunuz ? Yaptığınız uygulama bu. Bize demokrasi dersi vereceksiniz ama geleceksiniz orada bu ülkenin bakanını konuşturtmayacaksınız" diye konuştu.

"O NAZİ DÜNYASINI GÖRMEK İSTEMİYORUZ"

Hollanda’nın benzer bir yasaklamaya giriştiğini hatırlatan ve diğer bazı ülkelerin de aynı şeyi yapabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan tepkisini şöyle sürdürdü: Nereden gelirseniz gelin. Eğer ’demokrasi’ diyorsanız, saygıyı bileceksiniz. Fikri düşünceye saygıyı bileceksiniz. Bilmiyorsanız, bilesiniz ki netice sizin aleyhinize olacak. Uluslararası toplantılarda bunları hep dile getireceğim. Arkadaşlarımız hep dile getiriyor. Bunları biz dünyaya rezil rüsva etmeliyiz. Öyle sadece içine kapalı bir demokrasi değil. Demokrasi içeriden gücünü alıp, dışa yansıyan bir sistemdir. Bunun gereğini de anlatacağız. Ve biz artık o Nazi dünyasını görmek istemiyoruz. O faşist rejimlerin uygulamalarını görmek istemiyoruz. Ben biliyordum ki Almanya bunları bırakalı çok oldu. Ama yanılmışız demek ki..."

"Erdoğan'dan Almanya'ya referandum tepkisi: Dünyaya rezil rüsva edeceğiz!" haberi, 05 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır. 05 Mart 2017 tarihinde de güncellenmiştir. Politika kategorisi altında bulunan Erdoğan'dan Almanya'ya referandum tepkisi: Dünyaya rezil rüsva edeceğiz! haberi 2017 yılına aittir. Bu haberin yanı sıra sayfamızda birçok güncel bilgi ve son dakika haberler yer almaktadır. Erdoğan'dan Almanya'ya referandum tepkisi: Dünyaya rezil rüsva edeceğiz! 2024 konusundaki bu haber içeriği objektif bakış açısının yansımasıdır. Politika konusunda 25 Temmuz 2024 tarihlidir, bugüne ait güncel gelişmelerden haberdar olmak için bizi Twitter ve Facebook sayfalarımızdan takip edin.

Hubbard Editör

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
SON HABERLER
 1. 16:31 ABD Ulaştırma Bakanlığı, Delta Hava Yolları'nı Uçuş İptalleri Nedeniyle Soruşturuyor
 2. 16:26 Beşiktaş, Süper Kupa İçin Yeni Kadrosuyla Hazırlanıyor
 3. 16:24 Kaluga’da Mi-28 Askeri Helikopteri Düştü: Mürettebat Hayatını Kaybetti
 4. 16:17 Çinli Elektrikli Araç Üreticileri, Tesla'yı Ar-Ge Harcamalarında Geride Bırakıyor
 5. 16:14 Beylikdüzü'nde Sokak Köpekleri Park Halindeki Aracı Parçaladı
 6. 16:10 Fitch Ratings: Ukrayna "Temerrüt Benzeri Sürece" Girdi
 7. 16:08 Sergio Llull, Real Madrid ile 2025'e Kadar Devam Edecek
 8. 16:07 Galatasaray yeni transferini açıkladı!
 9. 15:58 İkinci El Otomobil Piyasasında %25 Daralma
 10. 15:55 6 yaşındaki Ahmet, yaya geçidinde TIR'ın altında kalarak yaralandı!
 11. 15:49 Real Madrid, Sergio Llull’un sözleşmesini uzattı! Kadroda devam!
 12. 15:47 Galatasaray'ın Guela Doue Transferi Son Anda Gerçekleşmedi
 13. 15:43 Bankaların Konut Kredisi Ücretleri Artıyor: EFT Masrafları Şaşırtıyor
 14. 15:38 Lugano Teknik Direktörü Croci-Torti, Mourinho'dan Özür Diledi: 'Olay Adil Değildi'
 15. 15:32 Michigan'da Trump Tabelası Yüzünden Yaşlı Adam Arazi Aracıyla Ezildi
 16. 15:28 İstanbul'da Toplu Taşıma Ücretlerine Yüzde 13 Zam Bekleniyor
 17. 15:27 Jandarmadan uyuşturucu operasyonu şafağı! 10 gözaltı
 18. 15:25 Manisa ve Kütahya'da Hafif Kentsel Arama Kurtarma Eğitimleri Başladı
 19. 15:22 Fenerbahçe, Cengiz Ünder İçin 10 Milyon Euro İstedi
 20. 15:14 Netanyahu'nun Kongre Konuşmasını Rashida Tlaib Protesto Etti
Politika Haberleri