Filyasyon oranları yüzde 72 arttı: Çılgınca koşturuyoruz

Filyasyon oranları yüzde 72 arttı: Çılgınca koşturuyoruz

Yeni tip koronavirüs vaka sayıları artmaya devam ederken filyasyon oranında da artış yaşanıyor.

Ankara’nın 10 büyük ilçesinde yapılan filyasyonlarda yalnızca dört gün içinde yüzde 72 oranında artış yaşandığı öğrenilirken bir sağlık emekçisi "Filyasyon ekipleri vakalara yetişebilmek için çılgınca koşturuyor." dedi.

Yeni tip koronavirüs salgınında vaka sayısı her geçen gün artarken uzmanlar salgında üçüncü dalgaya doğru gidildiğini açıklıyor. Filyasyon ekipleri ise iş yüklerinin son dönemde arttığını ifade ediyor. BirGün'den İsmail Arı'nın haberine göre Ankara’nın Çankaya, Keçiören, Mamak, Yenimahalle, Etimesgut, Sincan, Pursaklar, Altındağ, Gölbaşı ve Polatlı ilçelerindeki filyasyon ekipleri, 12 Mart’ta toplam 2 bin 200 temaslı veya Covid-19 hastasına yönlendirildi. Sadece dört gün sonra, yani 16 Mart’ta ise yine aynı ilçelerdeki filyasyon ekipleri tam 3 bin 786 Covid-19 hastasına veya temaslıya yönlendirildi.

4 GÜNDE 132'DEN 143'E ÇIKTI

Söz konusu 10 ilçede 12 Mart’ta toplam 132 filyasyon ekibi görev yaparken, 16 Mart’ta bu ekiplerin sayısı 143’e yükseltildi. Bunun yanında, filyasyon ekiplerinin bir günde gittiği evlerin sayısında da artış yaşandı. 12 Mart’ta bir filyasyon ekibi günde ortalama 16 eve filyasyon için giderken 16 Mart’ta filyasyon ekibi sayısının artmasına rağmen bir ekip ortalama 26 eve gitti.

"MUTANT VİRÜS SAYISI DA HER GEÇEN GÜN ARTIYOR"

En fazla filyasyonun uygulandığı Ankara’nın Çankaya ilçesindeki filyasyon ekibinde görev yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir sağlık emekçisi şunları anlattı: "Mart ayı başında vakalar düştü denilerek filyasyon ekiplerinin sayısı azaltıldı. Hasta sayısı artınca 15 - 20 gün sonra tekrar filyasyon ekibinde görevlendirildik. Ankara’da vaka sayısıyla birlikte mutant virüsün bulaştığı insanların sayısı da her geçen gün artıyor. Filyasyon ekipleri vakalara yetişebilmek için çılgınca koşturuyor. Ankara’da vaka sayısı yaklaşık bir ay öncesine göre iki katından fazla arttı. Ankara’nın bazı bölgelerinde vaka sayılarının üçe katlandığı söyleniyor. Her filyasyon ekibi mutlaka her gün bir mutasyon vakasına gidiyordur. Mutasyonlu Covid-19 hastaları Çankaya bölgesinde daha fazla gibi."

Sağlık