Gözlerinizi virüsü yendikten sonra koruyun

Gözlerinizi virüsü yendikten sonra koruyun

Fransa'da yapılan araştırmaya göre; virüsü yenen hastaların bazılarında gözlerinde nodüller olduğu tespit edildi.

Virüsü yenmeyi başaran bazı hastaların gözlerinde nodüller oluştuğu tespit edildi. Fransa'da yapılan bu araştırma Radiology dergisi tarafından yayınlandı.

Fransa'da yapılan bu araştırma, uluslararası kamuoyunun gündeminin dikkatini çekti. Bilindiği üzere virüse karşı aşılama süreci ülkemizde dahil, çoğu ülkede devam ediyor.

Bilim insanları araştırıyor

Fransa'da önemli bir tıp dergilerinden biri olan Radiology'de yayınlanan bu  araştırmada bilim insanları ülke genelindeki 16 hastaneden 4 Mart ile 1 Mayıs 2020 arasındaki korona virüs hastalarından veri alındığı belirtti. Ayrıca uzmanlar beyin MR sonuçlarını incelerken 129 hastadan 9'unun gözünün arka tarafındaki makula bölgesinde nodüller oluştuğunu tespit ederken, yüzde 7'ye denk gelen bu durumu tespit ederek bunun korona virüsün bir etkisi olabileceğini açıkladı.

Nodüllere erken müdahale 

 Araştırmayı yürüten Dr. Augustin Lecler Paris Üniversitesi'nde doçent olup,'' Biz bazı hastaların gözlerinin arkasında nodül olduğunu tespit ettik. Bu MR kullanılarak keşfedilen ilk vakalar. Bu tür teknolojik yöntemlerle erken müdahale edilebilir" açıkladı. Uzmanlar, ufak nodüllerin oluşmasına neyin sebep olduğunu henüz tespit etmedi ancak bunun sebebinin entübe hastaların yüzüstü yatmalarının bir sebep olabileceği diğer sebepler arasında virüsün sebep olduğu enfeksiyon olabileceği bilgisi söylendi.

Araştırmada  hastalardan 6'sının obez,  diğer ikisinin diyabet ve diğerlerinin  hipertansiyon sorunu olduğunu belirten yetkililer 8 hastanın da yoğun bakım ünitesinde kalmak zorunda kaldığını belirttiler.

 

Kaynak:Haber Kaynağı

Sağlık